70 cente muhtaçlar

07 Mart 2010 Pazar - 3:40 | Son Güncelleme : 07 03 2010 - 3:40

Yunanistan çöp toplayamıyor adalara feribot seferi koyamıyor


BORÇ krizi ile boğuşan Yunanistan ağır ekonomik tedbirler alınca Akropolis, Plato Akademisi, Aristo’nun Okulu gibi önemli tarihi turistik yerlerde hayat sekteye uğradı. Pek çok müze kapandı. Tasarruf tedbirleri o kadar sıkıntı yarattı ki müzelerin çoğunda gece bekçisi kalmadı. Adalara devlet desteği ile sefer düzenleyen feribotlar bile durduYunan basınında çıkan haberlere göre, ekonomik kriz nedeniyle ödemelerin kesilmesi ve sözleşmeli personelin işten çıkarılması sonucunda, bazı arkeolojik alanlar ile Atina Bizans ve Hristiyanlık Müzesi, Selanik Arkeoloji Müzesi ve Bizans Medeniyeti Müzesi gibi müzelerin büyük bölümü tamamen kapandı ya da çok sınırlı şekilde çalışıyor. Tasarruf tedbirleri öylesine sıkıntı yarattı ki bu yerlerin çoğunda artık gece bekçisi bile bulunmuyor.

Atina’da yayımlanan Ta Nea gazetesi, mali sıkıntılar nedeniyle Atina’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Akropolis tepesinde çöplerin, son olarak bekçinin kendi parasıyla aldığı benzinle çalıştırılan çöp kamyonuyla atıldığını, ancak daha sonra çöplerin birikmeye başladığını ve atılamadığını yazdı. Aynı haberde “Attiki bölgesindeki Parnasos Dağı’nda bulunan antik kent Delphi ile Aristotales Okulu ve Platon Akademisi gibi önemli arkeolojik yerlerin bazı bölümleri ziyaretlere kapatıldı. En çok ziyaret edilen arkeolojik yerlerden biri olan Sunyo bölgesindeki Attiki arkeoloji alanında tuvaletler çalışmıyor. Dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri sayılan Girit adasındaki Heraklion Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret eden turistler de kapalı kapılarla karşılaşıyor” bilgileri yer aldı.

Uzak adalara ulaşım durdu

Gazete, müzeler ve arkeolojik mekanlardaki az sayıdaki görevlinin “Bozulan bilgisayarları tamir ettiremiyoruz. Sabun ve ampul alacak para yok, evden getiriyoruz. Tüm mahalleye borçlandık” şeklindeki açıklamalarına yer verdiği haberinde, “Bu durumun Yunanistan’ı uluslararası alanda zor durumda bırakarak, turistlerin gözünde küçük düşürdüğünü” vurguladı.

Bu arada, Ege’de uzak bölgelerdeki adalara devlet desteği ile yolcu taşıyan vapur şirketlerinin alacaklarının ilgili bakanlık tarafından ödenmemesi nedeniyle seferlerini durdurma kararı aldıkları bildirildi. Yunan basın organları, sözleşmeli olarak kıyı taşımacılığı yapan ve alacakları 30 milyon euroyu aştığı belirtilen gemi şirketlerinin ortak toplantıda aldıkları ve yazılı olarak Rekabet ve Denizcilik Bakanlığı’na ilettikleri bir kararda, devleti “batakçı” olmakla suçladıklarını, alacaklarını tahsil edene kadar bazı ada seferlerini iptal ettiklerini bildirdiklerini duyurdular.Artık kilise bile vergi ödeyecekYUNANİSTAN’IN yaşadığı son ekonomik kriz, ülkede AB’den gelen fonlarla yıllardır süren “tatlı hayat”ı da sona erdirdi. Hükümetin açıkladığı önlemler ve acı reçeteler, halkın keyfini kaçırdı.

İşte hükümetin önlem paketinden bazı ayrıntılar:

* Ülkede kamu sektöründe sıkça uygulanan 14 ay maaş alma uygulaması kaldırıldı.

* Kamuda mesailer yüzde 30 düşürüldü. Yol harcırahları kaldırıldı. Primler iptal edildi.

* Tüm altyapı harcamalarında yüzde 5 kısıntıya gidildi. Sadece bu uygulamadan 500 milyon euro tasarruf bekleniyor.

* Fiyatı 35 bin euro ve üzeri olan yat, mücevher ve otomobillere bir kereye mahsus lüks tüketim vergisi getirildi.

* 2009’da yıllık geliri 100 bin ve yukarı olanlardan bir kereye mahsus yüzde 1 oranında gelir vergisi alınacak.

* Daha önce vergi alınmayan Kilise’nin gelirlerinden de vergi kesilecek.Papandreu: Krİzden 3 yIlda çIkarIzYUNANİSTAN Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, “ülkesinin 3 yıl içerisinde mali krizden çıkarak farklı bir ülke olacağını” söyledi. Papandreu, “Kozmos tu Ependiti” gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan’ın içinde bulunduğu mali krize değinerek, “Ülkenin kurtulması ve böyle bir olayın tekrarlanmaması için hepimiz tüm benliğimizi ortaya koyacağız” dedi.

“Yunan halkının bu konudaki fedakarlıklarının boşa gitmeyeceğini, kalkınmada yeniden yapılanma sağlanarak, ekonominin düze çıkacağını” savunan Papandreu, “Yunanistan 3 yıl içerisinde, belki de daha erken vatandaşları için ümit vaad eden onurlu başka bir ülke olacak” ifadesini kullandı. Papandreu, “Hükümetin ve Yunan halkının bu konuda insanüstü çaba gösterdiğini, ancak ülke üzerinde vurguncu oyunlar oynamaya çalışan çevreler bulunduğunu” öne sürdü.

ETİKETLER

0