7 değil 8 kıta bulunuyor: 'Kayıp Kıta'nın haritası çıkarıldı

25 Haziran 2020 Perşembe - 11:05 | Son Güncelleme : 25 06 2020 - 11:10

'Kayıp Kıta' olarak da bilinen Zealandia ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni Zelandalı bilim insanları 8'inci kıtanın detaylı haritasını oluşturdu.


Bilim insanlarına göre coğrafya kitaplarının yeniden yazılması gerekiyor çünkü Dünya'da 7 değil 8 kıta bulunuyor. Artık yüzde 94'ü suyun altında olan kıtanın ismi ise Zealandia. Yeni Zelandalı bilim insanları 8'inci kıtanın detaylı haritasını oluşturdu.
 
 
İngiliz Daily Mail gazetesinin yapılan araştırmadan derlediği haberine göre, Zealandia yaklaşık 23 milyon yıl önce okyanusun derinliklerine battı.
 
 
GNS Science ve GSA Today'in hazırladıkları çizimlere göre, 4.9 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle yüzde 94'ü su altındaki 'Zealandia' dünyanın en küçük kıtası olarak görülebilir.
 
 
'Zealandia' adı 90'larda 200 milyon yıllık parçalanmış süper-kıtanın bir kısmını ifade etmek için kullanılmıştı. Okyanus tabanındaki yarık ve kaya türlerini inceleyen uzmanlar buranın yeni bir kıta olduğunu belirlemişti.
 
 
Okyanus tabanındaki yarıklar, kaya türleri ve alanın sınırlarını inceleyen uzmanlar, fikri ileriye taşıyarak buranın yeni bir kıta olduğu kanısına varmışlardı. Bölgede milyarlarca dolar değerindeki yeraltı kaynakları bulunuyor. Yeni kıtanın varlığı bu kaynakların kimin kıta sahanlığında bulunduğu tartışmalarına da yol açabilir.