7,5 milyon yıllık fosilleri çıkaran kazı ekibinden başkandan tebrik

DHA |  29 Kasım 2018 Perşembe - 11:45 | Son Güncelleme : 29 11 2018 - 11:45

Kayseri'nin Taşhan Bölgesinde 7,5 milyon yıllık fosilleri gün yüzüne çıkaran kazı heyeti, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çeliki ziyaret etti. Ziyarette Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu kazı yaptıkları Taşhan'ın eşine az rastlanır bir bölge olduğuna vurgu yaptı.


Büyükşehir Belediyesinin verdiği destekle Taşhan Bölgesi'nde Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlivan ile birlikte kazı yapan Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, kazı ekibi ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çeliki ziyaret etti. Başkan Çelik, kazı ekibinin zor ve zahmetli bir çalışma yaptığını belirterek bu çalışmaların Kayserinin değerine değer katacağını kaydetti. Taşhan bölgesinde büyük bir mirasın bulunduğunu ve henüz çok az bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Başkan Çelik, "Yapılan çalışmalarla çıkarılan fosiller şu an sadece fragman. Orası çok zengin bir bölge. Kayseri Bilim Merkezi yanında Doğa Tarihi Müzesi yapalım ve buluntuları sergileyelim istiyoruz. İnşallah başlayan bu işi Memduh Başkanım da devam ettirecektir. Burası Kayseri ve Türkiyenin zenginliği. Bu mirasın tüm dünya tarihine kazandırılması ülkemiz için de önemli" dedi.
 
Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu da eşine az rastlanır bir bölgede çalıştıklarını vurgulayarak, "Ben bu meslekte çalışan biri olarak buranın es geçilmemesini istiyorum. Çok değerli buluntular çıkarıyoruz. Eşine az rastlanır bir bölge burası" diye konuştu.
 

ETİKETLER

kültür sanat haber kazı