60 bin ton et halka "indirimli" ulaştı

01 Kasım 2018 Perşembe - 11:31 | Son Güncelleme : 01 11 2018 - 11:31

Et ve Süt Kurumu tarafından, et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla başlatılan uygulama kapsamında A101, BİM ve Migros mağazalarına bugüne kadar yaklaşık 60 bin ton indirimli et satışı gerçekleştirildi.


Üç mağazada 1 Kasım 2017'de başlayan indirimli et satışı uygulaması  bugün birinci yılını doldurdu. ESK, uygulama kapsamında kıymanın kilogramını 29  lira, kuşbaşının kilogramını 31 liradan satmak için başvuran 8 firma arasından,  81 ilde şubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında satış yapmayı  taahhüt eden A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalamıştı. Daha sonra bu  marketler zincirine Migros da eklendi ve ucuz satış noktası 13 binden yaklaşık 15  bine yükseldi.
 
AA muhabirinin ESK'den edindiği bilgiye göre, kurum A101, BİM ve  Migros mağazalarına bugüne kadar yaklaşık 60 bin ton eti indirimli fiyatından sattı. ESK'nin marketlere taze dana karkas et satışı uygulamasıyla, 81 ilde  satış noktası olan marketler aracılığıyla tüketiciye uygun fiyatla kırmızı et  ulaştırılması amaçlanıyor. Ucuz et satışı uygulamasının ardından diğer marketlerin de söz konusu  ürünün fiyatlarında indirime gitmesiyle bir yıl boyunca kıyma ve kuşbaşı  fiyatlarında artışın önüne geçilmiş oldu.
 
A101, BİM ve Migros mağazalarında kıymanın kilogramının 29 lira ve  kuşbaşının kilogramının 31 liradan satışına devam ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 9 Ekim'de düzenlenen  "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı" töreninde yaptığı açıklamada da  marketlerde ucuz et satışına devam edileceğini bildirmişti.

ETİKETLER