517 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor

AA |  16 Şubat 2020 Pazar - 12:54 | Son Güncelleme : 16 02 2020 - 12:54

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, engellilerin topluma entegre edilmelerine yönelik eğitim, rehabilitasyon, beceri ve yeti kazandırma gibi hizmetler verdiklerini belirterek, "Türkiye'de 517 bin ağır engelli kardeşimiz evde bakım desteği alıyor." dedi.


Koç, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak engelli ve  ailelerine yönelik çeşitli düzenlemeler yaparak destek verdiklerini söyledi.
 
Engellilerin hem kamuda hem de özel sektörde istihdamlarını takip ve  teşvik ettiklerini aktaran Koç, "Her yıl engelli ataması gerçekleştiriyoruz.  Dünyada ilk olarak engellilere yönelik Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı  yapıyoruz. Bu yıl da sınav nisan ayında yapılacak. İmtihana giren engellilerimiz  aldıkları puanlar üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşiyorlar." diye  konuştu.
 
Koç, Bakanlık olarak bütün engellilerin eğitim hakkını önemsediklerini  vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"Engellilerin eğitim, istihdam ve bağımsız yaşam becerisi kazanma  süreçlerinde devlet olarak mekanizmalar kurmanız lazım. Biz Bakanlık olarak bütün  engellilerimizin eğitim hakkını önemsiyoruz. Bu nedenle de Milli Eğitim  Bakanlığına bağlı özel eğitim merkezlerine giden engellilerimizin ulaşım dahil  bütün giderleri noktasında çalışmalar yapıyoruz. Ücretsiz servis hizmetleri  sunuyoruz, okullar ona göre dizayn edilebiliyor. İhtiyaç duyan engelli  kardeşlerimiz özel eğitim ve rehabilitasyon birimlerinden hizmet alıyor. Bunun da  ücretini devlet olarak ödüyoruz. Yine engelli kardeşlerimizin ailelerini de  desteklememiz gerekiyor. Türkiye'de 517 bin ağır engelli kardeşimiz evde bakım  desteği alıyor. Bakanlık olarak bu evde destek programını yürütüyoruz. Burada da  bir maddi destek veriyoruz."
 
Ev kazaları uyarısı
 
Engellilik konusunda koruyucu ve önleyici ciddi çalışmalar  yürüttüklerini, tanı konulduktan sonra müdahale boyutunda programlar  geliştirdiklerini anlatan Koç, "Erken tanıdan sonra erken müdahale boyutuyla  eğitim, rehabilitasyon ve yeti kaybını minimuma indirme, hatta ortadan kaldırma  noktasında çok ciddi ulusal programlar geliştiriyoruz." ifadesini kullandı.
 
Koç, Ulusal Erken Müdahale Programı çalışmalarına da değinerek,  şunları kaydetti:
 
 "Sonradan kazanılmış engellilik de çok önemli bizim için. Bugün  Türkiye'de bölünmüş yolların varlığı, sosyoekonomik gelişme, trafik kazalarının,  iş kazalarının azalması sonradan kazanılan engellilik oranını gittikçe azaltıyor.  Çok dikkat çekmek istediğimiz ev kazalarıdır. Özellikle ev kazalarında  çocuklarımız ciddi manada travmaya maruz kalıyor ve kalıcı engeller oluşabiliyor.  Yine yaşlılar açısından baktığımızda ev içinde ve dışında düşmeler yaşanıyor. Bu  açıdan biz önlenebilir kazalara ilişkin çok ciddi kampanya yapmaya çalışıyoruz.  Burada bütün kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğini istiyoruz."
 
"Gündüz Yaşam Merkezlerimizi yaygınlaştırıyoruz"
 
Genel Müdür Koç, engelli ailelerinin üzerindeki yükü hafifletmek adına  geçen yıl hayata geçirdikleri Gündüz Yaşam Merkezlerini yıl içinde tüm illerde  uygulamaya alacakları bilgisini verdi.
 
Engellilerin evlerinden alınarak Gündüz Yaşam Merkezlerine  getirildiğine işaret eden Koç, "Engelli kardeşlerimize burada gün içerisinde  eğitim, rehabilitasyon, beceri, yeti kazandırma gibi programlarla yardımcı  oluyoruz. Sonra da evine götürüyoruz. Bu şekilde hem ailelerin omzundaki yükü  biraz hafifletmiş oluyoruz hem de engelli kardeşimize çok ciddi manada  rehabilitasyon programı uyguluyoruz. Gündüz Yaşam Merkezlerini  yaygınlaştırıyoruz. Biz istiyoruz ki engellilerimiz ailesiyle mutlu bir şekilde  yaşasın." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'de nüfusun giderek yaşlandığının altını çizen Koç, bu nedenle  yaşlılara yönelik de önemli programlar geliştirdiklerini dile getirdi.
 
Koç, yaşlıların korunması ve desteklenmesi ile biyo-psikososyal bakıma  ihtiyacı olan yaşlıların yaşadıkları mekanlarda gerekli bakımları  gerçekleştirilerek, yaşamlarının kolaylaştırılması amacıyla hayata geçirilen  Yaşlı Destek Programı'nın 354 ilçede uygulandığını sözlerine ekledi.