5 milyon türk 'manitayı' internette arıyor

Burak Tapan/brktpn@gmail.com |  19 Kasım 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 19 11 2017 - 2:30

Pek çok kişi hayat arkadaşı bulmak için arkadaşlık sitelerine bel bağladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporuna göre bu yıl 18 bin Türk genci internetten tanışıp evlendi. Çöpçatan sitelerinde 5 milyona yakın aktif kullanıcı yer alıyor.


Eskiden birbirini hiç görmeden evlenen çiftlere şimdilerde mucize gözüyle bakılırken günümüzde bu olay ilk olarak internet üzerinden gerçekleşiyor. İnsanlar romantizm yaşamak için çöpçatan sitelerine ve mobil aplikasyonlara bel bağlamış durumda. Aylık üyelik ücretleri 20-50 TL arasınde değişen bu sitelerde 5 milyona yakın aktif kullanıcı bulunuyor. Çöpçatan sitelerinin Türkiye’deki pazar payı 100 milyon dolar. En aktif kullanıcılar 20-45 yaş aralığında yer alırken, kadınlar mesleğe, erkekler dış görünüşe önem gösteriyor. Ücretli-ücretsiz arkadaşlık sitelerinin sayısı ise 50’den fazla. Bunların yanı sıra tek gecelik ilişki isteyen ve daha çok gençlerin kullandığı Tinder ve Happn gibi uygulamalar da mevcut. 
 
Yeni trend: Hızlı flört (Speed dating)
 
Speed Dating yani “Hızlı flört” bekarlara özel düzenlenen tanışma etkinlikleri anlamına geliyor. Bir oda dolusu bekâr insanla baş başasınız ve her biriyle konuşmak için sadece dört dakikanız var. Speed Dating organizasyonunu Türkiye’de gerçekleştiren başlıca site ise “www.firstsightdate.net” First Sight’ı geçen yıl Şubat ayında hayata geçiren Yasemen Aydın ABD’de dijital medya master’ı yapmış. 2016 Şubat’ından bu yana İstanbul’da 300 etkinlik düzenlenmiş, buluşmalarda tanışıp anlaşan 47 çift ise muradına ermiş ve evlenmiş.
Aydın, First Sight’ın tanışma seansına katılanların en çok birbirlerinin yaşını ve mesleğini merak ettiklerini söylüyor, “Kadınlar mutlaka yaş ve meslek, erkekler ise daha çok ‘nerelere gidersin?’ şeklinde sorular soruyor. İlişkiye en ciddi gözle bakanlar ise 35-40 yaş arasında” diyor.
First Sight’ın düzenlediği buluşmalar en az 20 (10 erkek, 10 kadın) en fazla 30 kişi (15 erkek, 15 kadın) ile yapılıyor. Başvuru ücreti 100 TL. Etkinlikler, hafta içi iş çıkışında, saat 20:00 gibi başlıyor. Haftada en az bir, en fazla iki organizasyon gerçekleşiyor. İnternet sitesine haftada 100-150 başvuru geliyor, 30 başvuruya onay email’i gidiyor. Bu etkinliğe katılmak için yaş sınırı da var, yaşınızın en az 25 olması gerekiyor, ayrıca referans da önemli. Eğer sizi biri referans gösteriyorsa, çöpçatan etkinliğine katılma şansınız yükseliyor.
 
Tek gecelik ilişki isteyenler Happn ve Tinder’da takılıyor
 
Tanışma uygulaması Tinder 2012’nin eylül ayında üniversite kampüsleri arasında başlatıldı. 2 ile 160 kilometre yakınındaki Tinder uygulaması kullanıcılarını yakınlık, cinsiyet ve yaş gibi kriter filtrelerinden geçirerek arattırabiliyor. Ardından ise arattırma sonuçlarındaki fotoğraflara bakarak fotoğrafın alt kısmındaki kalp işaretini tıklayarak ya da eliyle ekranı sağa kaydırarak beğendiği kullanıcı ile iletişim kurma imkanı yakalıyor. Beğenmediği profili de pas geçebiliyor. Fakat kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurmaları süreci sadece birbirlerini uygulamada karşılıklı bir şekilde beğenmeleri ile oluyor.
Dünya çapında 100 ila 500 milyon arasında insan telefonuna uygulamayı yükledi.
Bugüne kadar 25 milyondan fazla kişi Türkiye’den Tinder’a üye oldu. Tinder’ın Ortadoğu pazarının ikinci büyüğü Türkiye, birincisi ise İsrail. Global Tinder kullanıcısının yüzde 42’si kadın, yüzde 58’i ise erkek.
 
Tinder nüfusunun en büyük kısmını yüzde 53 ile 18-24 yaş arasındeki kitle oluşturuyor. 
2014’te hayata geçirilen Happn ise Tinder’la beraber en popüler “date” aplikasyonu. Uygulama dünyada 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip.
 
Testi çöz sevgiliyi kap!
 
Gayet.net’in aktif olarak 3.5 milyon üyesi bulunuyor.Sitede farklı konuda hazırlanan testler sayesinde eğlenceli vakit geçirmeniz mümkün. Üstelik bu testler sayesinde size uygun olabilecek partnerinizle eşleşme şansınız daha da artıyor. 
 
Püf noktalar
 
- İş eşleşmekle bitmiyor. İlk 24 saat içinde gönderilen iletiler yanıt alma yüzdesini iki kat daha artırıyor. 
- Kullanıcıların çoğunluğu konuşmayı başlatmak için yaklaşık 2.5 gün beklemeyi tercih ediyor.
- Aralık sonu ve şubat ortası arasında yeni üye kayıtlarında yüzde 25-30 oranında artış yaşanıyor.
 
Ankaralılar mesleğe İzmirliler görünüşe bakıyor
 
Siberalem’in üye profillerini inceleyerek ortaya koyduğu ilişki haritasına göre İzmirliler aşkta daha çok dış görünüşe, Ankaralılar ise eğitime ve mesleğe bakıyor. Son 10 yılda üye erkek kullanıcılar arasında uzun süreli ilişki isteyenlerin oranı neredeyse iki katına çıktı. 10 yıl önce erkeklerin yüzde 44’ü uzun soluklu ilişki veya evlilik arayışındayken, bugün bu rakam yüzde 84’e ulaştı.
Sitelere hayat arkadaşını aramak için üye olan erkekler en çok boy, kilo ile meslek (öğretmen, hukukçu, memur en çok aranan meslekler) kriterlerine göre arama yapıyor. Kadınlar içinse meslek diğerlerinden daha öncelikli bir konu.
 
Kadınlar doktor erkekler öğretmen arıyor
 
Kadınların tercihi: 
Doktor
Mühendis
Hukukçu 
 
Erkeklerin tercihi: 
Öğretmen
Bankacı
Doktor
 
Yerli ve milli geleneksel siteler
 
Son dönemde mobil aplikasyonlar öne çıksa da, yıllardan beri varlığını sürdüren, özellikle İstanbul dışında da kullanıcıları olan siberalem.com, sadecebiryemek.com ve gayet.net gibi siteler de işlevlerini koruyor. Bu mecralarda 5 milyon aktif kullanıcı yer alıyor.
 
17 milyon kişinin yolu bu siteden geçti
 
Siberalem.com 2000’de kuruldu. O günden bu yana yolu Siberalem’den geçenlerin sayısı 17 milyonu aştı. Şu an sitedeki aktif kullanıcı sayısı ise 1,2 milyon civarında. Üyelerin yüzde 38’ini kadınlar; yüzde 62’sini ise erkekler oluşturuyor. Siberalem’i en aktif şekilde kullanan üyeler 28-35 yaş aralığında yer alırken 2013’e ait rakamlara göre sitede evlenen sayısı 400 binden fazla.
 
Önce bir yemek yiyelim diyenlere
 
Ögecan Arsoy’un kurduğu “sadecebiryemek”te tanışmak istediğiniz kişinin özelliklerini belirtiyorsunuz. Psikologların hazırladığı testler sonucu size bir kişi öneriliyor, eşleşme olursa yemeğe çıkıyorsunuz. Her ay en az 30 kişi yemeğe çıkıyor. Yıllık üyelik ücreti 1500-4 bin TL arasında değişiyor.
 
 
 

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep