4x4’lük rekor

METE TANSU / EKONOMİ |  14 Mart 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 14 03 2016 - 2:30

Çelik Motor, yeni rekorlara hazırlanıyor. Şirket, yeni Sportage’ın rüzgarıyla 20 bin Kia ve 15 bin 2’nci el satacak, Garenta’yla 30 bin araç kiralayacak. Cirosu 2 milyar liraya yükselecek.


 
Anadolu Grubu’nun otomotivdeki amiral gemisi Çelik Motor; Kia ve araç kiralama şirketi Garenta’yla rekorlara koşuyor. Son 2 yılda sıfırdan yarattığı Garenta markasıyla hızlı çıkış yakalayan Çelik Motor, bu yıl 30 bin adet araç kiralama, 20 bin adet Kia ve 15 bin adet de ikinci el satışı hedefliyor. Çelik Motor bu performansıyla 2 milyar liralık ciroya ulaşacak. 
 
2016’da toplam 65 bin araçlık bir parkı yöneteceklerini söyleyen Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Bunun yanı sıra Garenta bugün Türkiye’deki en büyük otomobil alıcılarından biri. Bu yıl için 16-17 bin yeni araç alacağız. Bu da binek oto pazarının yüzde 3’üne yakın bir rakam. Dolayısıyla bir çok markanın en büyük müşterisi konumundayız” dedi.
 
En çok Sportage satacak
 
Pazara sunmaya başladıkları yeni Sportage’ın 2016’da en çok satacakları model olacağını belirten Koçak, hedeflerini şöyle aktardı: 
 
“Kia’yla 2015’i 18 binlik satışla kapadık. Pazar payımız yüzde 1.9’a yükseldi. Bu yıl 20 bin Kia satışı planlıyoruz. Yeni Sportage itici güç olacak. Sportage’dan 8 bin 500 adet satmayı planlıyoruz. Pazar payı hedefimiz yüzde 2’nin üzerine çıkmak.”
 
 
Saatlik kiralama dönemi başlıyor
 
YENİ dönemde Çelik Motor müşterilerinin uzun dönem araç kiralamada “GarentaPRO”, kısa dönem kiralamada “GarentaDAY” markalarından hizmet aldığını belirten Bora Koçak, üçüncü bir markayı da hizmete sunacaklarını söyledi. Koçak, “GarentaMOOV adlı yeni markamız ile saatlik kiralamaya Nisan’da başlıyoruz. GarentaMOOV’da ‘kullandığın kadar öde’ sistemi yer alacak. Bu sistem ile iş merkezlerinin ortak havuz araçlarından kartla okutarak, hem kurumsal hem bireysel olarak kullanma imkanı sunacağız“ dedi. 
 
Yeni Sportage daha sportif
 
Dördüncü nesil Kia Sportage, yeni yüzüyle ülkemizde satışa çıktı. Eski jenerasyona göre daha sportif hatlara kavuşan yeni Sportage’da; kaplan-burun radyatör ızgarası, yüksek ön farlar, büyüyen ebatlar, çift renkli iç mekan, 4x4 çekiş özelliği öne çıkıyor. Kia’nın SUV modelinde 3 farklı motor seçeneneği bulunuyor: 132 beygirlik 1.6 lt GDI, 177 beygir güç üreten 1.6 lt turbo GDI ve 2.0 litre dizel. Sportage’da ilk kez ‘GT Line’ seçeneği sunuluyor. Araçta; otonom acil frenleme, şeritten ayrılma uyarısı sistemi, şerit takibi destek sistemi, yüksek aydınlatma asistanı, şerit değiştirme yardımçısı gibi güvenlik teknolojileri dikkati çekiyor. Navigasyon sistemi, 7 inç dokunmatik bilgi ekranı, 160 watt 6 hoparlörlü ses sistemi, kablosuz şarj, arka görüş park kamerası, akıllı bagaj kapağı gibi konfor özellikleri de araçta yer alıyor. Sportage’ın fiyatı 79 bin 900 liradan başlıyor.

ETİKETLER