425 şehit yakını ve gazi memur olarak atandı!

AA |  19 Eylül 2019 Perşembe - 11:07 | Son Güncelleme : 19 09 2019 - 12:24

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına 425 şehit yakını ve gazinin ataması yapıldı.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına 425 şehit  yakını ve gazinin atamasını gerçekleştirdi. Atananlar sevinç gözyaşı döktü. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'ndaki atama töreninde yaptığı konuşmada, şehitlik  ve gaziliğin hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek derecede önemli bir şeref  olduğunu belirtti. Törene katılan şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına şükranlarını  sunan Selçuk, "Gazilerimizin ve gazi yakınlarımızın, ailelerimizin de Gaziler  Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum. Atama törenini böyle bir günde  gerçekleştirmenin büyük bir mutluluğunu yaşamaktayız. Şehitlerimize ve  gazilerimize vefa borcumuzun bir gereği olarak, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, ülkemizi hep beraber muasır medeniyetler  seviyesinin üstüne çıkarmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bugün siz değerli  kardeşlerimiz de bu atama töreniyle bu hizmet kervanına katılacaksınız,  inşallah." diye konuştu.
 
"45 yaşını geçen hak sahiplerine de istihdam hakkı tanıdık"
 
Bakanlık olarak şehit ailelerine, gazi ve gazi yakınlarına hizmet  etmenin kendileri için iftihar vesilesi olduğunu vurgulayan Selçuk, şunları  söyledi: "İstiyoruz ki sizler daha müreffeh bir yaşam sürdürün. Bunun için de  maddi ve manevi tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Saygıdeğer  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde talimatlarıyla haklarınızı genişletmek için her  daim uğraşıyoruz. Şehit yakınlarımızın bir olan istihdam hakkını ikiye çıkardık.  Vazife malulleri ile terörden zarar gören sivil vatandaşlarımız da istihdam  hakkından yararlanabiliyor. 45 yaşını geçen hak sahipleri için de istihdam hakkı  tanıdık."
 
Bakan Selçuk, 2014'ten bu yana şehit yakını ve gazi ile gazi yakını  atamalarında hak sahipliğini belirleme ve kamu kurumlarına yerleştirme  işlemlerini Bakanlık olarak yaptıklarını anımsatarak, atamaları yılda sadece iki  yerine periyodik sistemlerle yıl içinde sürekli yapmaya başladıklarını  vurguladı.
 
Sonuçlar www.dpb.gov.tr internet sitesinde yayımlanacak
 
Eskiden sadece memur ve hizmetli kadrolarına atama yapılırken, öğrenim  durumuna göre ihraz edilen unvanlara atanma imkanı sunduklarını anlatan Selçuk,  "Hak sahipleri artık öğretmen, hemşire, mühendis gibi unvanlı kadrolara da  atanabiliyor. Hizmetli unvanında çalışan gazilerimizin memur unvanlı kadrolara  geçmesine imkan sağladık. Böylece ileride doğabilecek hak kayıplarının önüne  geçmiş olduk." dedi.Bakan Selçuk, hükümetleri dönemlerinde artan istihdam hakkıyla beraber  36 bin şehit yakını, gazi ve gazi yakınını kamu kurumlarında istihdamını  sağladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:  "Sadece bu yılın ilk altı ayında bin 194 hak sahibimizin ataması  yapıldı. Bugün kamu kurumlarımıza yerleşecek 425 kardeşimizle beraber bu sayıyı  bin 619'a, ulaştırmış olacağız. 1995'ten bu yana da kamu kurumlarına 42 bin 537  hak sahibini yerleştirmiş olacağız. Bu rakamlar AK Parti Hükümetlerimizin şehit  yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza yönelik hizmetlerde gösterdiği hassasiyetin,  size olan yakınlığımızın da bir göstergesi aynı zamanda. Biz istiyoruz ki sizler  daha müreffeh daha mutlu bir yaşam sürün. Bunu da Vatanımıza olan hizmet  aşkımızın bir gereği olarak yapmaktayız."Konuşmaların ardından 425 şehit yakını, gazi ve gazi yakınına kamuda  istihdam imkanı verildi. Atama sonuçları saat 17.00'de Devlet Personel  Başkanlığının www.dpb.gov.tr internet sitesinde yayımlanacak.