41 yıllık Akfen değer üretmeyi sürdürecek

08 Aralık 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 08 12 2017 - 2:30

Son 7 yıllık sürede yabancı şirketlere yaptığı 2.8 milyar dolarlık hisse devriyle dikkati çeken Akfen Holding, 41’inci yılını kutladı. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Gelecek dönemde büyüyen Türkiye’ye değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi


1976 yılında genç bir makine mühendisi olan Hamdi Akın tarafından Ankara’da küçük bir kazan atölyesi ile temelleri atılan, yıllar geçtikçe çeşitli sektörlerdeki faaliyetleriyle Türkiye’nin önde gelen yatırım grupları arasına giren Akfen Holding, bu yıl kuruluşunun 41’inci yıldönümünü kutluyor.

Grubun 41’inci yılına ilişkin değerlendirmede bulunan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akfen Holding’in kurulduğu günden bu yana hayata geçirdiği faaliyetlerle Türkiye ekonomisine değer yaratırken, Türk milletinin refahına katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti.

Gelecekte de bugünkü heyecanla yola devam edeceklerini ifade eden Akın, “İçinde bulunduğu coğrafyadaki olumsuzluklar devam ediyor olsa da Türkiye, milletinin değerlerine bağlılığı ve genç nüfusunun heyecanı dikkate alındığında taşıdığı potansiyelle büyümesini sürdürüyor. Biz de gelecek dönemde büyüyen Türkiye’ye değer yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

7 yılda 2.8 milyar dolar

Sadece 2017 yılında Akfen Yenilenebilir Enerji, TAV Havalimanları ve Mersin Uluslararası Limanı’ndaki paylarından 4 farklı yabancı şirkete

1.2 milyar dolarlık hisse devri gerçekleştiren Akfen Holding, son 7 yıllık sürede yabancı şirketlere 2.8 milyar dolarlık hisse devri yaptı. Her yıl ortalama 400 milyon dolarlık hisse devri gerçekleştirerek Türkiye’ye çok önemli yabancı kaynak girişi sağlayan Hamdi Akın, bunun en kıymetli ihracat kalemlerinden biri olduğunu açıklamıştı. Son olarak Mersin Limanı’ndaki yüzde 40’lık hissesini Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors’a devrederek dikkatleri üzerine çeken Akın, elde edilen gelirin, 6.9 milyar lirayı bulan yeni projelerde kullanılacağını açıklamıştı.

4 farklı dönem 4 farklı oda

Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Akfen Holding’in 41 yılını temsil eden ‘Akfenli Yıllar Odaları’ da hazırlandı. 4 farklı ofis alanı olarak tasarlanan odaların her biri Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın çalışma ofislerini yansıtıyor. 1976-86, 1986-96, 1996-2006 ve 2006-17 yıllarını kapsayan odalarda her dönemin ofis araçları, mobilyalar, gazeteler ve tablolar yer aldı. Odaların içinde yer alan 4 tiyatrocu tarih odalarında o dönemin kıyafetleri 4 farklı Hamdi Akın olarak davetlilerin karşısına çıktı.

41’inci yılını konserle kutladı

AKFEN Holding, 41’inci kuruluş yıldönümünde önemli bir etkinliğe imza attı. Temelleri 1976 yılında atılan Akfen, yeni yaşını İstanbul’daki Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) gerçekleştirdiği ve ‘Akfenli Yıllar’ adını verdiği konseriyle kutladı. Fahir Atakoğlu’nun orkestra şefliğini üstlendiği ‘Akfenli Yıllar’ konserinde ünlü sanatçılar Sertab Erener, Levent Yüksel ve Aşkın Nur Yengi aynı sahneyi paylaştı. Birbirlerinin şarkılarına vokallik yapan sanatçılar, konsere katılan binlerce davetliye keyifli anlar yaşattılar.