400 bin konut stoku 1.5 yılda eriyecek

23 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 23 08 2018 - 2:30

İstanbul’da bahsedildiği gibi bir konut stoku sorununun olmadığını söyleyen Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, “400 binlik stok var. Bunun çoğunluğu Esenyurt ve Kurtköy’de. Bunlar da 1.5 yılda eriyecek” dedi.


İstanbul genelinde bahsedildiği gibi konut stoku fazlalığı olmadığını belirten Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, “Şehirde şu anda stokta bulunan konut sayısının 400 bin olduğu belirtiliyor. İstanbul’da geçen yıl 238 binden fazla konut satılmış. Ayrıca 250 bin konut ihtiyacı var. Bir yılda bu stok ciddi şekilde azalıp, 1.5 yılda bitecektir. Sadece Esenyurt, Kurtköy gibi bazı bölgelerde böyle bir fazlalıktan bahsedebiliriz” dedi. 
 
Sorun arsa fiyatı
 
Akbal, “Şu anda İstanbul için en büyük sorun erişilebilecek fiyatta konut olmaması. İstanbul’un merkezi noktalarında arsa fiyatları çok yüksek olduğu için vatandaş uygun fiyatlı konutu bulamıyor, ancak çevre ilçelerde bu rakamlara ulaşabiliyor. Burada çözüm kentsel dönüşüm” şeklinde konuştu.
Akbal, gayrimenkul sektöründe yaşanan yavaşlamayla ilgili söylentilerin gerçeği yansıtmadığını kaydederek, tüm sıkıntılara rağmen ilk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 1.3 düşüşle 646 bin 32 konut satıldığını anımsattı. Son dönemde ekonomide yaşanan olumsuzlukların lokomotif sektör olduğu için gayrimenkule yansımasının son derece normal olduğunu dile getiren Akbal, ancak bahsedilen ve iddia edilen büyük sıkıntıların doğru olmadığını söyledi.
 
Yabancıyla atlattık... 
 
Kendilerinin de yaşanan sıkıntılı süreci yabancılara konut satarak atlattıklarını vurgulayan Mahmut Akbal, “Yurt dışına satış için kurduğumuz şirketimiz Nevita International sayesinde yabancılara satışlarımızı yüzde 50 artırdık. Yabancıya satışlarla dengemizi sağlamış vaziyetteyiz” diye konuştu. Akbal, yabancıların birbirine referans olmasının satışlarını daha da  artırdığını belirterek, aynı zamanda seçimlerin bir an önce yapılıp istikrarın sağlanmasının yabancı alıcıyı harekete geçirdiğini bildirdi. Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri ve Mısır’a ciddi konut satışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Akbal, Türkiye’den alım yapan ülke sayısının her geçen gün arttığını akardı.

ETİKETLER