4 milyar dolarlık gar; Oculus

17 Temmuz 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 2:30

Dünyanın en pahalı tren garı New York Manhattan’da hizmette. Oculus (göz) adı verilen istasyon ikiz kulelerin yıkıldığı yere yapıldı. İstasyon son kulenin yıkılış saati olan 10.28’de içeriye güneş ışığını alıyor


4 milyar dolarlık Oculus tren garı Manhattan’da açılıyor: New York’ta 11 Eylül Saldırıları sonrası yıkılan İkiz Kuleler’in yerine yapılan yeni Dünya Ticaret Merkezi One World Trade Center’ın (WTC) girişi, dünyanın en pahalı tren garına ev sahipliği yapıyor.
WTC’nin girişine inşa edilen bir hub (ana merkez) olması planlanan tren garı, çelik kaburga ve camdan oluşan büyük bir oval kuş gibi tasarlandı. Oculus (Göz) ismi verilen tren ve metro istasyonu, 4 milyar dolar gibi büyük bir bütçeye mal oldu ve bu bütçesiyle ‘dünyanın en pahalı garı’ unvanını elde etti. İspanyol neo fütürist mimar ve mühendis Santiago Calatrava’nın imzasını taşıyan yeni gar, şehirde de tartışmalara neden oldu. Şehirde, ‘gereksiz sembol’, ‘kitsch Dinazor’ gibi olumsuz lakaplar takılan Oculus, latincede ‘göz’ anlamına geliyor.Oculus istasyonunun en önemli özelliği WTC’nin son kulesinin yıkıldığı saat olan 10.28’de güneşi içeri alması. İstasyon, New Jersey ile on bir metro hattı arasında hizmet veren banliyö trenlerini birbirlerine bağlıyor.
Gar, butik ve restoranlardan oluşan Westfield adlı, yaklaşık 34 bin metrekareye yayılan büyük bir ticaret merkezine de sahip. Nisan başında bir kısmı açılan Oculus, Temmuz ayında hizmet vermeye başlayacak.