350 binlik siparişi ya satarız ya satarız

METE TANSU / EKONOMİ |  31 Ağustos 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 31 08 2015 - 2:30

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, kur fırlamadan önce markaların fabrikalara 350 bin araç siparişi verdiğini belirterek, “Bu araçlar bir şekilde satılacak. Kimse stokla kalmak istemez” dedi.


 
Otomotiv sektöründe yılın en hareketli ancak en zor günlerine giriyoruz. Erken seçim, kurlardaki hareket ve küresel piyasalardaki dalgalanmanın gölgesinde yılın son 4 ayının nasıl geçeceğini herkes merak ediyor. Haziran’da 1 milyon adetlik satış konuşulurken döviz kurunun fırlaması, yılların hayalinin yine ertelenmesine neden olacak gibi görünüyor. Kamyon dahil toplam pazarın 900-950 bin seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 
 
Kia, Çelik Motor Filo Kiralama ve Garenta markalarını bünyesinde bulunduran Çelik Motor’un Genel Müdürü Bora Koçak, 1 Kasım’daki erken seçim, piyasalardaki zigzaglar ve döviz kurundaki yükselişe rağmen otomotiv satışlarının bu yıl rekor kırmasını beklediklerini belirterek, “Binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 925 bin adet olarak gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu. 
 
Kimse stokla yakalanmak istemez
 
Şirketlerin döviz kurlarındaki bu keskin yükselişten önce Temmuz ayında araç siparişlerini verdiklerini söyleyen Koçak, şunları kaydetti: 
 
“350 bin adet civarında araç için yurt dışına sipariş verildi. Bu araçlar bir şekilde satılacak. Kimse 2016 yılına 2015 model araçla girmek istemez. Son çeyrekte ya kampanyalar yapılacak ya da euroda görülen artış otomobillere yansıtılmayacak. Şu an otomobil satın alanlar genelde elindeki dövizini bozdurup alıyor. Kredi kullansa bile yüzde 70’ini peşin ödüyor. Cebinde parası olan ‘Bari zam gelmeden otomobil satın alayım’ diyor. Pazardaki zorluklara rağmen 2015’te tüm zamanların en yüksek satışına ulaşılacağını düşünüyorum.” 
 
Otomotiv sektörü için esas 2016’nın zorlu geçeceğini belirten Bora Koçak, yine de 900 bin adet düzeyinde satışın elde edebileceğini ekledi. 
 
Zamla müşteriyi ürkütmek istemeyiz
 
Bora Koçak euronun 2.40’ları görmesi nedeniyle araçlara Eylül’den itibaren yüzde 4-5 zam geleceğini söyledi. Yılbaşından bu yana euronun yüzde 30’a yakın yükseldiğini ancak markaların kurdaki artışı otomobillere yansıtmadığını belirten Koçak, “Zam oranları markalara göre değişiyor ama şirketler kârından yiyor, zam yapmıyor. Rekabet çok yoğun kimse zam yapıp müşteriyi ürkütmek istemiyor” diye konuştu. 
 
Kia rekor kıracak
 
Bora Koçak, bu yıl yaklaşık 20 bin araç satarak rekor kıracaklarını söyledi. Bugüne kadar en yüksek satışa 2004’te 18 bin adetle ulaştıklarını belirten Koçak, 
 
“11 yıl aradan sonra yeni rekor geliyor. Yenilenen cee’d’in de rüzgarıyla 20 bin adetlik hedefimize ulaşırız. Satışlarımızda Sportage yine lokomotif ürünümüz olacak. 9 bin adet Sportage satarız” diye konuştu. 
 
Sportage’a Türkiye’ye özel motor 
 
KIa’nın en çok satan modeli Sportage yenileniyor. İlk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan crossover, Ocak 2016’da ülkemizde satışa sunulacak. Yeni Sportage’da en önemli yenilik otomatik şanzımanla donatılmış 1.6 litre dizel motor olacak. Bora Koçak 
 
1.6 litre dizel otomatik Sportage’ın Türkiye’nin isteği doğrultusunda üretileceğini belirterek, “Uzun süredir 1.7 litre dizel motor yerine yeni üretilen 7 ileri DCT şanzımanlı 1.6 litre motorun Sportage’a da konulması için bastırıyoruz. Slovakya fabrikası yılda 150 bin Sportage üretiyor. Yüzde 5-6’sını biz alıyoruz. Sportage’ın önemli müşterisi olduğumuz için Türkiye’nin isteklerine önem veriyorlar. Sorento’da da bize özel 2.0 litre dizel üretilmişti. Yeni Sportage pazara çıktıktan 6-8 ay sonra dizel otomatik versiyonu gelecek. Sportage’dan yılda 9 bin adet satıyoruz. Yeni motorla bu rakamı 18 bine çıkarırız” dedi.
 
 
Yeni cee’d % 35 daha tasarruflu
 
KIa C hatchback sınıfında yer alan modeli cee’d’i yeniledi ve satışa sundu. Otomobilin ön tarafında, kaplan-burnu ızgara geleneğinin yanı sıra şık ön farlar ve entegre sis farları kullanıldı. Yapılan değişiklikler arasında, daha sivri ve geniş bir tampon, krom sis far çerçeveleri, oval şekilli yeni ızgara öne çıkıyor. Yeni ceed’de 1.6 litre CRDI dizel motor yeniden geliştirildi. Yeni motor sayesinde araç 128 yerine 136 beygir güç üretiyor. cee’d’de 7 ileri DCT şanzıman ile yüzde 35’e varan yakıt ekonomisi elde ediliyor.

ETİKETLER