Türkiye nefesini tuttu! 32 ilde sandıklar kapandı, oylar sayılıyor...

AA |  31 Mart 2019 Pazar - 16:00 | Son Güncelleme : 31 03 2019 - 16:53

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerindeki 32 şehirde oy verme işlemi sona erdi, sandıklar kapandı. Oylar sayılıyor.


Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, 32 ilde oy verme  işlemi sona erdi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin,  Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun,  Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır Kilis olmak üzere 32 ildeki seçmenlerin saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi  saat 16.00 itibarıyla sona erdi.
 
Bu illerin dışındaki illerde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi  ise saat 17.00'de sona erecek.
 
Oy verme saati bittiği halde sandık başında oylarını vermek üzere  bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını  kullanacak.
 
Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar  bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.
 
Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye  başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla  belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve  muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.
 
YSK yayın yasağını kaldırana kadar sonuçlar verilemeyecek
 
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında  Kanun'un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın  oy verme gününden önceki 10'uncu günün sabahında başlayacağını ve oy verme  gününden önceki gün saat 18.00'de sona ereceğini öngörüyor.
 
Buna göre, bugün saat 18.00'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda  maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek  mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.
 
Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın  organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler  yayımlanabilecek.
 
Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, oy  verme işleminin tüm seçim çevrelerinde sona erdiğinin anlaşılması üzerine,  Anayasa ve seçim yasalarının verdiği yetkiye dayanarak, yayın yasağını saat  21.00'den önce kaldırabilecek.