300 dolara yorum silme skandalı

18 Eylül 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 18 09 2018 - 2:30

Amazon çalışanlarının, ürünlere yapılan kötü yorumları silmek için 300 dolar rüşvet aldığı ortaya çıktı. Rüşvet işlemleri, Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat üzerinden yapılıyor.


ABD’li e-ticaret devi Amazon’da yeni bir skandal ortaya çıktı. Bazı Amazon çalışanlarının, satılan bazı ürünlerdeki olumsuz yorumları silmeleri için satıcılardan rüşvet aldıkları iddia ediliyor. Ortalama 300 dolar olan rüşvetin büyük çoğunluğu Çin’den geliyor. 
Rüşvet işlemlerinin, Çin’de kullanılan  mesajlaşma uygulaması WeChat üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, konuyla ilgili Amazon’un başkan yardımcısı Eric Broussard’ın da haberdar olduğu bir iç soruşturma Mayıs ayından beri devam ediyor. Bir olumsuz inceleme yazısını silmek ortalama 300 dolara mal oluyor. Ancak, silinecek verilerin türüne ve hacmine bağlı olarak ücretler 80 ile 2 bin dolar arasında değişebiliyor. 
Öte yandan, yalnızca kötü yorumları silmek için değil iç satış istatistikleri ve müşterilerin e-posta adreslerine erişmek için de rüşvet verildiği öğrenildi. Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada da soruşturmanın devam ettiği ve çalışanların olası yolsuzluk eylemlerine karşı olası güvenlik önlemlerinin alınarak, çalışanların eylemlerinin daha sıkı izleneceği bir güvenlik sistemi oluşturulacağını belirtti.
 

ETİKETLER