30 milyonluk kefaleti ödemeyen iş adamı tutuklandı

AA |  03 Eylül 2018 Pazartesi - 13:43 | Son Güncelleme : 03 09 2018 - 13:43

Kırklareli merkezli 6 ilde gerçekleştirilen "hayali ihracat" operasyonunda tutuklanan ve mahkemece 30 milyon lira kefaletle serbest bırakılan zanlı, parayı ödemeyince yeniden tutuklandı.


Alınan bilgiye göre, yaklaşık 9 ay önce İl Emniyet Müdürlüğü  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen  operasyonda tutuklanan ve bir süre sonra mahkemece kefaletle serbest bırakılan ancak parayı ödemediği için iki gün önce yeniden gözaltına alınan iş adamı R.A,  emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
 
Şüpheli, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.
 
Olay
 
Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma  kapsamında, yaklaşık 9 ay önce İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize  Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda,  "Vergi Usul  Kanunu'na muhalefet", "hayali ihracat", "çıkar amaçlı suç örgütü kurma, yönetme  ve üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşlarını ni?teli?kli? dolandırıcılık" ile  "kamu görevlisine rüşvet vermek ve rüşvet almak" suçlarından 16 kişi gözaltına  alınmış, aralarında R.A'nın bulunduğu zanlılardan 3'ü tutuklanmıştı. 
 
Gümrük müfettişince ihracatlara ilişkin yapılan tespitlerde, R.A'nın  sahte belgelerle "hayali? i?hracat" yaptığı ve operasyon kapsamında ikametinde,  üzerinde ve araçlarında yapılan aramalarda, suçtan elde edildiği değerlendirilen  20 bin dolar ile bin 245 lira, çok sayıda tapu belgesi ve vekaletname belgesi ele  geçirilmişti. 
 
R.A'nın Kırklareli'de düzenlenen Türkçe olimpiyatlarına sponsor olduğu  ve 2015 yılında lüks bir restoranda 7 milyon lira harcayarak oğluna sünnet töreni  yaptırdığı, ünlü şarkıcıları düğüne çağırdığı belirlenmişti. 
 
R.A'nın "hayali ihracatla" devleti 161 milyon 900 bin lira zarara  uğrattığı öne sürülmüştü.
 
Bir süre tutuklu kalan R.A, mahkemece 30 milyon liralık kefaletle  serbest bırakılmıştı.

ETİKETLER