3 büyükşehrin belediye meclisleri netleşiyor

AA |  03 Nisan 2019 Çarşamba - 11:46 | Son Güncelleme : 03 04 2019 - 12:10

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, büyükşehir belediye meclislerinde İstanbul ve Ankara'da en fazla temsil sayısını Cumhur İttifakı, İzmir'de ise Millet İttifakı kazanacak.


31 Mart seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, seçimin ardından itiraz süreçleri devam ederken,  büyükşehir belediye meclislerindeki üye paylaşımı da şekillenmeye başladı.
 
Belediye meclislerine ilçelerin nüfusuna göre seçim yapılırken, siyasi  partiler, onda birlik baraj uygulamalı nispi temsil sistemi uyarınca meclis  üyeliği kazanıyor. İlçelerdeki belediye meclis üyeliklerinin 5'te biri,  Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de üye olarak gidiyor. Bunun dışında belediye  başkanları da Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi oluyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluk AK Parti ve Cumhur  İttifakı'nda olacak.
 
2014 yerel seçimlerinde göreve gelen İstanbul Büyükşehir Belediye  Meclisi, başkanla birlikte 310 üyeden oluştu. Meclis'te AK Parti'li 180, CHP'li  123, Saadet Partili 1, İyi Parti'li 2 ve 4 bağımsız üye görev yaptı. Türkiye  İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yeni nüfus bilgilerine göre, İstanbul Büyükşehir  Belediye Meclisi üyelerinde artış yaşandı. Bu dönem Büyükşehir Belediye  Meclisi'nde başkan ile birlikte 312 üye görev yapacak.
 
Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Parti Grup  Başkanvekili Ömer Lütfü Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonuç ne olursa  olsun AK Parti'nin Meclis'te çoğunluğu teşkil edeceğini söyledi.
 
Arı, "Seçim sonuçları henüz netleşmedi. İtirazlar varken de kesin  rakamların verilmesi çok mümkün değil. Ancak yaptığımız hesaplamalarda AK Parti  ciddi bir şekilde Meclis'te çoğunlukta olacak. Tablo bugünkünden çok farklı  olmayacak." dedi.
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti'nin 180 civarında meclis üyesi  olacağını belirten Arı, "CHP'nin meclis üyelerinin ise 130 ya da 135 civarında  olacağını tahmin ediyoruz. Bunu, Cumhur İttifakı ve diğer ittifak olarak  değerlendiriyoruz. MHP'nin Silivri ve bazı ilçelerde Meclis'e taşıyabileceği  üyeleri olacaktır. Ancak, İyi Parti'nin Meclis'e kaç üye göndereceğine ilişkin  bir rakam elimizde yok. İlçe belediye başkanları, İstanbul Büyükşehir Belediye  Meclisi'nin doğal üyeleridir." bilgisini verdi.
 
İtirazların devam ettiğini hatırlatan Ömer Lütfü Arı, şunları  kaydetti:
 
"Çok küçük farklarla Meclis'e gönderilecek üye sayısında değişiklik  söz konusu olabilir. İtirazlardan sonra durum değişmemiş olsa bile AK Parti Grubu  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunlukta olacak. Meclis'te kimin  çoğunluğu varsa Birinci Başkanvekili ve İkici Başkanvekilini o grup seçer.  Başkanlık divanı, başkan vekillikleri ve divan katiplerini meclis seçeceğinden  ötürü çoğunluk kimdeyse o seçer. Komisyonlarda da AK Parti'nin çoğunluğu olacak.  Tüm komisyonlarda 5 üye AK Parti'den, 4 üye de diğer partiden seçilecek."
 
Yeni dönemde 39 ilçeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gelecek üye  sayıları şöyle:
 
"Adalar 3, Arnavutköy 8, Ataşehir 8, Avcılar 8, Bağcılar 10,  Bahçelievler 10, Bakırköy 7, Başakşehir 8, Bayrampaşa 8, Beşiktaş 7, Beylikdüzü  8, Beyoğlu 7, Büyükçekmece 7, Beykoz 7, Çatalca 6, Çekmeköy 8, Esenler 8,  Esenyurt 10, Eyüpsultan 8, Fatih 8, Gaziosmanpaşa 8, Güngören 8, Kadıköy 8,  Kağıthane 8, Kartal 8, Küçükçekmece 10, Maltepe 8, Pendik 10, Sancaktepe 8,  Sarıyer 8, Silivri 7, Sultanbeyli 8, Sultangazi 10, Şile 4, Şişli 8, Tuzla 8,  Ümraniye 10, Üsküdar 10, Zeytinburnu 8."
 
 Ankara'da Cumhur İttifakı
 
Yerel seçimler sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki üye  paylaşımı da şekillendi.
 
Buna göre, Ankara'daki 25 ilçede yarışı kazanan AK Parti'den 19,  MHP'den 3, CHP'den 3 belediye başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin  belediye başkanlığı kontenjanındaki üyelerini oluşturdu.
 
Bunların dışında nüfus ve oy oranına göre ilçelerin Büyükşehir  Belediye Meclisi'ne gönderecekleri üye sayısı belirlenecek. Mevcut tabloya göre  Büyükşehir Belediye Başkanı ile 147 üyeden oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde  Cumhur İttifakı'ndan 105, Millet İttifakı'ndan 42 üyenin bulunması bekleniyor.
 
İzmir'de Millet İttifakı
 
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin çoğunluğu CHP'li üyelerden  oluşacak, seçimlerle iş başına gelecek olan başkanvekilleri, komisyon başkanları,  divan katipleri ve encümen üyelerinin ağırlıklı olarak CHP'lilerden oluşması  bekleniyor.
 
2014 yerel seçimlerinde göreve gelen İzmir Büyükşehir Belediye  Meclisi, başkanla birlikte 176 üyeden oluşuyor. Meclis'te 119 CHP'li, 45 AK  Partili, 5 MHP'li, 3 DSP'li ve 4 bağımsız aday görev yaptı. Bu dönemde de başkan  ile birlikte 176 üye görev yapacak. İtirazların devam ettiği mevcut tabloya ve  yapılan hesaplara göre İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi dağılımında CHP'nin  geçen dönemdeki yakın bir sandalye sayısına ulaşması bekleniyor.
 
Mevcut tabloya göre Büyükşehir Belediye Başkanı ile 176 üyeden oluşan  Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Millet İttifakı'ndan 119, Cumhur İttifakı'ndan 57  üyenin bulunması bekleniyor.
 
Yeni dönemde 30 ilçeden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gelecek üye  sayıları şöyle:
 
 "Aliağa 6,
 
Balçova 6,
 
Bayındır 5,
 
Bayraklı 8,
 
Bergama 7,
 
Beydağ 3,
 
Bornova 8,
 
Buca 8,
 
Çeşme 4,
 
Çiğli  7,
 
Dikili  4,
 
Foça 4,
 
Gaziemir 7,
 
Güzelbahçe  4,
 
Karabağlar 8,
 
Karaburun 2,
 
Karşıyaka 8,
 
Kemalpaşa 6,
 
Kınık 4,
 
Konak 8,
 
Menderes 6,
 
Menemen 7,
 
Narlıdere 6,
 
Ödemiş 7,
 
Seferihisar 5,
 
Selçuk 4,
 
Torbalı 7,
 
Urla 6,
 
Kiraz 4,
 
Tire 6"