3 bin lira maaşla yetiştirecek kaporta ustası arıyor

AA |  21 Ağustos 2017 Pazartesi - 11:37 | Son Güncelleme : 21 08 2017 - 11:37

İstanbul'da, geçen ay etkili olan dolu yağışı sonrası hasar gören araçları "boyasız onarım" yöntemiyle tamir eden Davut Duygu, araç sahiplerinin bu tekniğe olan yoğun talebini karşılamak üzere ücretsiz eğitim vererek kaporta ustası yetiştirmek istiyor.


Parça değişimi nedeniyle araçlarını değer kaybetmeden onartmak isteyen  vatandaşlar, boyasız onarım yapan tamircilerde uzun sıralar beklemek zorunda  kalırken, tamirciler de kalifiye eleman bulmakta zorluk çekiyor.Kendi geliştirdiğini belirttiği teknikle araçların kaportasında oluşan hasarları boya ve değişim yapmadan tamir edebilen kaporta ustası Davut Duygu, bu yöntemi ücretsiz eğitim vererek öğretebileceği eleman arıyor.

"Araçlar onarılmayı bekliyor"

Duygu, araçlarda kaporta değişimine gerek bırakmayan ve araçların  orijinalliğini bozmadan yapılan "boyasız onarım" yöntemini AA muhabirine anlattı.

Güngören'deki tamirhanesinde hizmet veren Duygu, İstanbul'da etkili  olan dolu yağışı sonrası çok sayıda hasar gören aracın onarılmayı beklediğini  söyledi.

Duygu, genellikle boyasız onarım yerine, parça değişimini yapıldığını  söyleyerek, bu durumun araçlarda değer kayıplarına neden olduğunu kaydetti.

Araçların en çok tavan, motor kaputu ve bagaj kaportalarının hasar  gördüğünü aktaran Duygu, "Bu parçalar boyanıyor. Boyandığı zaman değer kaybı  oluşuyor. Araç satılmak istendiğinde alıcının kafasında sorular oluşuyor. Oysa  aracın boyasız onarımı yapıldığında orijinal parça değişmeden, boyanmadan tamir  ediliyor. Hiçbir değer kaybı oluşmuyor." diye konuştu.

Özellikle yabancı otomobillerin tamirinde parça ithal edilmesinin uzun  beklemelere neden olduğuna işaret eden Duygu, Türkiye'de boyasız onarım sistemini  bilen usta olmadığı için yurt dışından kaporta ustası bile getirildiğini  belirtti.

"Çok fazla eleman sıkıntımız oluyor"

Duygu, taleplere yetişemediklerini vurgulayarak, "Çok fazla eleman  sıkıntımız oluyor. Bunun önüne geçmek için ücretsiz eğitimler veriyoruz. Burada  isteyenler gelip eğitim alabilir. Yurt dışından kaporta tamiri için usta  getiriliyor. Büyük firmalar araçların kaporta aksamını tamir etmek yerine  değiştiriyor. Bu sebeple milli servet yurt dışına gidiyor. Bizim amacımız burada  boyasız onarım yaparak parça değişimini engelleyip milli servetin yurt dışına  gitmemesini sağlamak." ifadelerini kullandı.

"Boyasız onarım için vatandaşlardan yoğun talep olduğunu dile getiren  Duygu, "Bu onarımın nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen arkadaşlarımız varsa  gelsinler ücretsiz olarak bu sistemi öğretelim." dedi.

Duygu, 4 ayda boyasız onarım sistemini öğrettiğini, yetiştirmek için  eleman aradıkları belirterek, "Onarım tekniğini öğrenen bir usta ortalama 5-6 bin  aylık maaş alabiliyor. Yeni yetişen biri de 3-4 bin lira maaş alır. Bu işi  yapacak eleman yetiştiremiyoruz. Kimse talep etmiyor. Sektörümüz çok büyük bir  sektör. Sektörümüz gelecek vaat edecek bir sektör." diye konuştu.