3 bin kişi oturma odasında konser izledi

27 Mayıs 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 27 05 2018 - 2:30

Canlı müzik dinlemek için yeni bir alternatif var. Sofar Sounds tarafından evlerin salonlarında düzenlenen konserlerde 3 binden fazla kişi müzik dinledi.


Maddi imkanları sınırlı bir öğrencisiniz, canlı müzik dinlemeye nereye gidersiniz? Konser salonuna mı, bara mı ya da açıkhava tiyatrosuna mı? Ya da müzik kariyetinin başlarında bir müzisyensiniz, nerede sahne alabilirsiniz? İşte Sofar (Sounds From A Room - Oturma odasından sesler’in ilk harflerinden oluşan bir kısaltma) ünlü olmayan ama yetenekli yerli müzisyenlerle tüketim kültürü üzerinde kurulu konserlerden kaçacak yer arayan müzikseverleri bir araya getiren oldukça mütevazi bir etkinlik. Londra’da küçük bir dairede birkaç arkadaşın ortak girişimi olarak başlayan ve neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar evlerin oturma odalarında dünyaya müzik dinletmeye başlayan bu oluşumun Türkiye ayağı Sofar Sounds İstanbul adıyla evlerimize konuk oluyor, oturma odanızı konser salonuna çevirip ortalama 50-60 kişiye “gizli konserler” düzenliyor. Bugüne kadar 4,5 yıl içinde 50-55 tane ev konseri düzenleyen Sofar yaklaşık 3 binden fazla da dinleyiciyi ev konserlerinde ağırlamış. 
Sofar İstanbul’un direktörü Eda Demir, Sofar Sounds’u şöyle anlatıyor, “4,5 yılı aşkın süredir İstanbul’da her ay hiç tanımadığımız insanların evlerinin salonlarında, yaklaşık 50 kişinin davetli olduğu bir ortamda konserler düzenliyoruz.Konserin oturma odanızda gerçekleşmesi, konserde çalmak ya da dinleyici olmak için internet sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. Katılımcılara konserden birkaç gün önce haber verilirken, kimi dinleyeceğinizi bilmeden etkinliğin düzenleneceği eve doğru yola çıkıyorsunuz.” Demir, tam da bu yüzden Sofar’ın “yeni müzikler keşfetmeye olanak veren eğlenceli bir sürpriz” sunduğunu söylüyor.
 
Bugüne kadar 3 binden fazla dinleyiciye ulaşan proje aslında müzikle ilişkimizi de kökünden değiştiriyor. Oturma odalarındaki bu gizli konserlere katılmak isteyenlerin sabırlı ve disiplinli olması, birçok kurala da riayet etmeye hazır olması gerekiyor. Sofar yalnızca İstanbul’da değil, İzmir, Ankara ve Eskişehir’de de ev konserleri organize etmiş. Her ev konserinde arka arkaya üç grup ya da müzisyen çalıyor. Her müzisyen ortalama 30 dakika konser veriyor. Sofar’ın en önemli özelliği alternatif sahnenin yıldızlarını keşfetmesi. Sahnede çalan tüm müzisyenler müziğe yeni başlamış, genç yetenekler. Yüzde 80’ini hayatındaki ilk konserini Sofar’da veriyor. . 
Sofar İstanbul, dünyada 400’den fazla Sofar Sounds şehri olmasına rağmen dünyanın en popüler Sofar’ı olduğu için bir evin salonu 50 kişi alırken her ay 5 binden fazla insan başvuruyor. Bu yüzden websitesi üzerinden gelen başvurular içinden kura ile 50 kişi seçiliyor. İnsanlar hangi eve geldiklerini ve kimi dinleyeceklerini son ana kadar bilmiyor. Konserden 10 dakika önce evin kapılarını açılıyor, isim kontrolü yaparak kapıda dinleyiciler içeri alınıyor ve konserler başlıyor. 
 
Komşular rahatsız olmuyor
 
İstanbul’da bir apartman dairesine 50 kişiyi toplayıp konser vermek ne kadar zor, komşular ne diyor bu duruma? sorusuna, Demir şöyle cevap veriyor, “Evini konsere açmak için başvuran ev sahibinin oturduğu apartman, oturduğu semt ve beraber yaşadığı komşular hakkında bir öngörüsü ve güveni oluyor. Bize ev sahipleri kendi başvurduğu için ve biz konser günü neler olacağını net anlattığımız için 5 yıla yakın zamandır bir kez bile komşularla ilgili bir sorun yaşamadık. Başımıza bugüne kadar hiçbir aksilik gelmedi. Tek gelen aksilik hava durumu hiçbir şekilde göstermediği halde 3 ay boyunca her seferinde her ay bir evin bahçesinde konser yapmaya çalışmamıza rağmen yağmur yağdığı için konser günü son anda yedek ev bulmak zorunda kalmamız. Bir kez de dinleyiciler içeri alındıktan ve hoşgeldiniz anonsu yapıldıktan sonra tam konserler başlayacakken evin elektriklerinin gitmesi idi. Gelen kitle konseptin farkında, bir insanın evine misafir olduklarının ve naif bir konser izleyeceklerini bilerek geliyorlar, bugüne kadar en ufak bir taşkınlık, bir eşyaya zarar gelmesi, bir eşyanın kaybolması vs gibi bir sorun yaşamadık. Kavga da olmadı. Sofar konserleri son derece saygı ve ilgi ortamında ilerleyen, naif, kendi halinde, sessiz sedasız konserlerdir. Her gelen birbirine karşı çok saygılıdır.”

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep