3 aylık evli çift şofben kurbanı

01 Aralık 2002 Pazar - 22:28 | Son Güncelleme : 01 12 2002 - 22:28

Nazif ve Asiye Yarar çifti 3 aylık evliydi. Asiye'nin hamile olduğu haberi genç çifti sevince boğmuştu. Ancak şofbenden sızan gaz mutluluklarının sonu oldu


Asiye ve Nazif; birbirine delicesine aşık iki genç.. Onlar üç ay önce "İyi günde ve kötü günde" birlikte olmaya yemin edip dünyaevine girdiğinde aileleri bayram etti. Gaziosmanpaşa 75. Yıl Mahallesi'nde şarkılar onlar için söylendi. Görecek güzel günleri vardı. Ancak önceki gece hiç kimsenin beklemediği, hayal edemeyeceği bir şey oldu: Şofbenden sızan gaz, hayatın henüz ilk basamaklarmdaki aşıkları yuttu. Şimdi aynı mahallede ağıtlar yakılıyor...

Onların hikayeleri çok kısaydı: Birbirlerini gördüler, sevdiler ve evlendiler. Cemiyet sayfalarında yer alacak türden değildi himayeleri. Ancak, sımsıcaktı, içtendi, sahiciydi. Nazif bir fotoğraf atölyesinde çalışırken, Asiye müşteri olarak gelmişti karşısına. Mesafeliydiler birbirlerine. Ama kanı kaynamıştı ikisinin de... Küçük bir muhitte kolay değildi açılmak. Kendi eliyle çektiği Asiye'nin fotoğraflarını cebinde taşıyan Nazif, onunla ilk elele tuttuştuğu gün arkadaşlarına "Hayat benim için şimdi başlıyor" demişti..

Yakınlar yıkıldı
Aileler izin verdi; önce söz kesildi, ardından nikah kıyıldı, halaylar çekildi...Ve fotoğrafçı Nazif, stüdyoda hayatının fotoğrafını çektirdi. Asiye'nin belinde ellerini birleştirdi, bedenleri kenetlendi. Hayalleri ve kalpleri gibi bembeyaz bir gelinlik, onların fon rengi oldu. Yerlere köpük köpük inen gelinliğin yanında adını bilmedikleri rengarenk çiçekleri sonradan fotoğrafa iliştirdi Nazif. Evliliklerinin ikinci ayında Asiye müjdeyi verdi: "Evladımız olacak." Anne baba olmak için gün sayıyorlardı. Geçim sıkıntısını bile unutturmuştu bu haber.

Ancak önceki gece, karnındaki bebeğiyle son nefesini verdi Asiye... Nazif yanıbaşında cansız yatıyordu. Banyodaki şofbenden sızan gaz onların sonu oldu. Kapıyı kırarak içeri giren Anne Pakize Yarar, oğlu ile gelinini bu halde görünce yıkıldı. Torun sevincini yaşamadığı, evlatlarıyla son bir kez kucaklaşamadığı için oracıkta baygınlık geçirdi. Acıların en büyüğüne tanıklık eden 1301. Sokak sakinleri, dün hep aynı dilekte bulundular: "Allah kimseye böyle acı vermesin."

ETİKETLER

0