25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi! İşte o kentler...

AA |  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 13:16 | Son Güncelleme : 20 05 2020 - 13:16

Covid-19'la mücadelede sosyal mesafe kuralıyla en önemli tedbir uygulamalarından maske kullanımı, 25 ilde hıfzıssıhha kurulu kararıyla sokakta zorunlu hale getirildi. Aralarında İzmir'in de bulunduğu 13 kentte ise bazı cadde, sokak veya çarşılara maskesiz giriş yasaklandı.


Türkiye genelinde 25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tek  başına koruyucu özelliği olmayan ancak sosyal mesafe kuralıyla virüsle mücadelede  önemli bir tedbir olarak öne çıkan maske kullanımı, 25 ildeki hıfzıssıhha kurulu  tarafından zorunlu hale getirildi.  "Kontrollü sosyal hayat" sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM'ler,  toplu ulaşım araçları, taksiler, kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske  kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da  mecburi tutuluyor.
 
 Türkiye genelinde şu ana kadar Hıfzısıhha Kurulları tarafından, 10'u  büyükşehir olmak üzere 25 kentin her yerinde, İzmir'in de aralarında bulunduğu 13  şehirde ise bazı noktalarda maskesiz dolaşmak yasaklandı.
 
25 ilde maske zorunluluğu
 
 Büyükşehirler Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya ve Şanlıurfa'nın yanı sıra Adıyaman Afyonkarahisar, Amasya, Bolu, Bartın, Burdur, Düzce, Isparta, Gümüşhane, Karabük,  Kastamonu, Kırklareli, Rize, Siirt ve Uşak'ta sokağa çıkanlar maske takmak  zorunda. Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı 25 ilin yanı sıra İzmir,  Gaziantep, Giresun, Karaman, Kayseri, Ordu, Trabzon, Tunceli, Van, Kırıkkale ve  Manisa'nın merkez ve bazı ilçelerindeki bir kısım cadde ve sokaklarda, ayrıca  Bitlis'in Tatvan ilçesi ile Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde maske  kullanımı zorunlu hale getirildi.  Denetimlerin arttırıldığı maske kullanımı konusunda uyarıları dikkate  almayanlara para cezası kesiliyor.