23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı!

23 Nisan 2019 Salı - 8:48 | Son Güncelleme : 23 04 2019 - 16:44

TBMM’nin 99’uncu açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti. Antıkabir özel defterini imzalayan Şentop "TBMM’nin taşıdığı büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve asıl sahibi olan asil milletimizin iradesi katidir" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklarla beraber Anıtkabir'i ziyaret etti. Tüm yurtta kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.


23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  tüm Türkiye'de coşkuyla kutlandı. 23 Nisan için ilk tören TBMM Atatürk anıtı’na Başkan Mustafa Şentop’un çelenk koymasıyla başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM Başkanvekilleri, TBMM Başkanlık Divanı ve milletvekilleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.
 
 
 
Daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet  erkanı, TBMM'nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı.  Törende, Şentop'un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti  Genel Başkanı Meral Akşener ile bazı bakanlar da yer aldı.  Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen heyet, TBMM  Başkanı Şentop'un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu  ve İstiklal Marşı'nı okudu.
 
Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir özel defterini imzalayan Şentop,  deftere şunları yazdı:
    "Aziz Atatürk, asil milletimizin kararlı ve azimli iradesiyle bir  araya gelerek teşekkül ettirdiği TBMM'mizin 99. kuruluş yıl dönümünde, milli  mücadelemizin büyük komutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız olan  zatı alinizin huzurundayız. İlk başkanlığını yaptığınız ve milli mücadelenin  kazanılmasına önderlik eden TBMM'nin taşıdığı büyük sorumluluğun bilincindeyiz.  Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun hakiki sahibi olan asil milletimizin büyük  hedeflere yürümek hususundaki iradesi katidir. Ülkemizin birliği, beraberliği,  milletimizin huzur ve refahı için var gücümüzle çalışma kararlılığımız tamdır,  süreklidir ve neticeye varması mukadderdir. Milli mücadelemizi yürüten ve  Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclisin ve onu var eden iradenin tarihi manasına  vakıfız ve bunun onurunu yaşamaktayız. TBMM olarak 99 yıllık tarihinde olduğu  gibi bugün de ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve muasır medeniyetler seviyesinin  üzerine çıkması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu vesileyle, zatı alinizi  ve milli mücadeleyi birlikte yürüttüğünüz bütün milletvekillerimizi rahmetle ve  minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun."
 
 
 
Tarihi Meclis binasında önemli mesajlar!
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop 23 Nisan törenleri çerçevesinde tarihi Meclis binasında konuştu.
Şentop konuşmasında şunları söyledi:Bu Meclis mirası istiklali tam, mizacı hürriyet, temeli milli iradeye sahiptir. Çatısı altında bulunduğumuz yüce Meclis, Türkiye’yi istiklali taşıyan milli mücadelenin merkezi olmuştur.Samsun’da başlayan, Erzurum, Sivas güzergahları takip edilerek istiklal mücadelesinin zirvesi Meclis’in açılmasıdır. Ankara böylece mukaddes bir vazife merkezi haline gelmiştir. Birinci Meclis’in Ankara’ya kimlik kazandıran Hacı Bayram Veli’nin huzurunda toplanıp Cuma namazının kılınmasının ardından binlerce insanımızın sevinç gözyaşları ve dualarla açılması, milli hakikatler olarak görülmelidir. Milletimizin oluşturduğu tablo 15 Temmuz darbe girişiminde, vatanını korumak için tankın önüne çıkan milli direnişle aynıdır. Bu vesileyle milli iradeyi, vatanını, istiklalini korumak için hayatından geçen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Yüce Meclis, milletimizin bütün renklerini bir zenginlik olarak bünyesinde barındıran bir yapıya sahiptir. Değişik meslek gruplarından milletvekilleri bulunuyordu. Hepsinin ortak ideali, ay yıldızlı bayrağımızın altında bağımsız şekilde yaşamaktı. Türkiye ancak farklılıklarını çatışma olarak değil zenginlik olarak görürse yürüyebilir.
Bugün sadece ulusal egemenlik bayramı değil, aynı zamanda çocuklarımızın da bayramı. Çocuklarına ve gençlerine önem vermeyen bir millet yok olmanın eşiğindedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizi, kendi ayakları üzerinde duran, istiklal aşığı, çağın gerektirdiği niteliklere sahip fertler olarak yetiştirmeliyiz. Bütün bakanlıklarımıza ve STK’larımıza büyük vazifeler düşmektedir.
Dijital dönüşümün ve internetin geldiği aşama bizleri acil önlemler almaya zorlamaktadır. Ayrıca çocukları hedef alan suçlarda artış görülmektedir. Çocuklara yönelik suçlarda TBMM başta olmak üzere bütün kurumlarımız daha etkin bir çalışma içinde olmalıdır. Çünkü çocuklar bizlere geleceğin emanetidir.
 
Şentop çocukları kabul etti
 
Şentop, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları  kapsamında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve beraberinde çeşitli okullardan  gelen öğrenci ve öğretmenleri Meclis Divan Salonu'nda kabul etti.
 
 
TBMM Başkanı Şentop, 23 Nisan'ın en anlamlı anlarını yaşadıklarını  belirterek, koltuğunu Selahattin Ortagenç'e devredeceğini söyledi.
Şentop, kısa konuşmasının ardından Ortagenç'e Meclis Başkanı seçilmesi  dolayısıyla kutlama içeren, kendi imzasının bulunduğu belgeyi verdi.
23 Nisan'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan bir  arkadaşlarının yıllar sonra seçimleri kazandığını ifade eden Şentop, "İnşallah  sen de büyüyünce TBMM Başkanı olursun." temennisinde bulundu.
 
 
Şentop'tan görevi devralan Ortagenç, 23 Nisan'ın Atatürk tarafından  sadece Türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına armağan edilen özel bir  bayram olduğunu anımsattı. Bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı'nı kutlayan Ortagenç, "Meclisimizin açıldığı, milletimizin yönetme  yetkisini kullanmaya başladığı bu özel günde bizleri makamında kabul eden Meclis  Başkanı'na teşekkür ediyorum. Bu günün çocukları olarak, ülkemiz ve tüm dünya  çocukları için var gücümüzle çalışacağız." diye konuştu.
Ortagenç, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını  yanıtladı. Selahattin Ortagenç, bir gazetecinin "Seçimler bitti ama Meclis tam  anlamıyla çalışmaya başlamadı. TBMM ne zaman çalışmaya başlayacak?" şeklindeki  sorusuna, "Bugünün gündemi 32 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğu için  bu soruya daha sonra cevap verelim." karşılığını verdi.
 
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk başkanlığında  öğrencilerden oluşan heyet Anıtkabir’i ziyaret etti.  Kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengin arkasında, ellerinden  tuttuğu iki çocukla  Aslanlı Yol'dan yürüyen Selçuk ve beraberindekiler,  Atatürk'ün mozolesine geldi.  Selçuk’un çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
 
 Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Bakan Selçuk, Anıtkabir Özel  Defteri’ne şunları yazdı:   "Aziz Atatürk, milli mukadderatımızın hakimi olan TBMM’nin kuruluşunun  99. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın içimizde gün  geçtikçe artan coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız. En zor şartlar  altında dahi milletimizin sesi olan ve onun değerli iradesiyle kararlı bir  şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip TBMM, milletimizin bağımsızlığını ve  iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin eşsiz simgesi  olmuştur. Bu yüce Meclis, milli yazgımızın sorumluluğunu, ulusumuzun  egemenliğine kayıtsız şartsız bağlı kalarak doğrudan üstlenmiştir. Geleceğimizin  bir gülü, yıldızı, bahtımızın aydınlığı ve memleketimizi gelecek ufuklara  taşıyacak olan çocuklarımızın önemini şahsınızın bu kutlu günü onlara armağan  etmesiyle bir kez daha idrak etmiş durumdayız. Geleceğimizin gözü olan  çocuklarımızı milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle  benimseyen, ailesini, milletini, vatanını gönülden seven, insanımıza hizmeti her  zaman erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların  haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal  ve duygusal yönden sağlıklı ve toplumla barışık, kendine güvenen, hür ve bilimsel  düşünceye sahip, öğrenmeyi hayat boyu devam eden bir süreç haline getirmiş,  aklını ve muhakeme yeteneğini sadece kendisi kullanan, milli iradeye saygılı ve  milletin iradesi üzerinde hiçbir gücü kabullenmeyen birer insan olarak  yetiştirmek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük  görevimiz olacaktır. Tüm dünya çocuklarına armağan ettiğiniz ve hakimiyetin  kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla  kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun."
 
 
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta kutlanırken İstanbul’daki devasa boyuttaki iş kulelerine de dev bayraklar asıldı. Maslak'ta gökdelenlerin oluşturduğu kırmızı beyaz görüntü büyük beğeni topladı. Maslak'ta bulunan binalara ve gökdelenlere asılan dev Türk bayrakları havadan görüntülendi.
 
23 NİSAN KUTLAMALARINDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER
 
İSTANBUL
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla  İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş  birliğiyle düzenlenen program, renkli görüntülere sahne oldu. 
 
 
ANKARA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99.’cu yılında tüm yurtta coşkuyla kutlanırken Ankara’da Keçiören Hüseyin Güllüoğlu ortaokulundaki coşku görülmeye değerdi.

 
İZMİR
 
İzmir'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü, coşkuyla kutlandı. Kendilerine armağan edilen günün coşkusunu yaşayan öğrenciler, şiirler okudu, gösterilerini sundu. 1928 öğrencinin alanda Atatürk silueti oluşturması ise büyük alkış aldı.
 
 
ESKİŞEHİR
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Eskişehir'de düzenlenen etkinlikle kutlandı. 
 
 
ANTALYA
 
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 99'uncu yıl dönümü coşkuyla kutlandı.
 
 
KONYA

Konya'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.

 

ETİKETLER