23 kişiyi şehit eden 6 terörist öldürüldü

AA |  12 Ekim 2017 Perşembe - 18:34 | Son Güncelleme : 12 10 2017 - 19:13

MARDİN’in Kızıltepe İlçesi’nde 21 Eylül tarihinde öldürülen terör örgütü mensubu 6 PKK’lının kimlikleri belirlendi. Öldürülen isimlerin 23 kişiyi şehit ettiği de öğrenildi


Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde çıkan çatışmada etkisiz hale  getirilen ve Seydikemer ilçesinde yakalanan teröristlerin kimlikleri belirlendi.

Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü  PKK'nın Ege ve Akdeniz bölgelerine sızma girişimi çerçevesinde, bir süre önce  Muğla'ya sevk ettiği teröristler ile yardım ve yataklık edenlerin, güvenlik  güçlerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar sonucunda  eylem-etkinliklerini gerçekleştiremeden etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Operasyonlarda 6 teröristin sağ, 6 teröristin ise ölü ele geçirildiği  hatırlatılan açıklamada, bir teröristi yakalama çalışmalarına devam edildiği  belirtildi.

Muğla dışından söz konusu teröristlere yardım ve yataklık yapmak için  gelen 6 şüphelinin de yakalandığına işaret edilen açıklamada, şunlar ifade  edildi:

"Sağ olarak ele geçirilen teröristler ile yardım-yataklık yapanların  tamamı tutuklanarak cezaevine konulmuşlardır. İlimiz genelinde kamu düzeni,  asayiş, huzur ve güven ortamının devamı amacıyla dikkatli, duyarlı ve özverili  çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilmektedir."

23 KİŞİYİ ŞEHİT ETTİLER

Mardin'de öldürülen 6 teröristin çeşitli tarihlerde Şanlıurfa ve Mardin’de 19’u güvenlik görevlisi, 4’ü vatandaş olmak üzere 23 kişinin şehit edilmesi, 78 güvenlik görevlisi ile vatandaşın da yaralanması eylemlerine katıldıkları belirtildi.

TERÖRİSTLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Polis ve jandarma  ekiplerince, Seydikemer ilçesi Kumluova Kavşağı  bölgesinde 4 Ekim'de  düzenlenen operasyonda, kontrol noktasında durdurulan iki  araç içerisinde dört bölücü terör örgütü mensubu ile üç iş birlikçi yakalanmıştı.

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, bu  teröristlerin, Türk vatandaşları olduğu belirlenen "Gabar" kod adlı grup  sorumlusu  Ekrem Altay, "Kamuran" kod adlı Veysi Sengil, "Ferhat" kod adlı Velat  Aşan ve "Firaz" kod adlı Mehmet Can Yiğirer olduğu belirlendi.

Köyceğiz ilçesindeki çatışmada ölü geçirilenlerin ise "Xalit" kod adlı  açık kimliği tespit edilemeyen terörist ile "Fırat" kod adlı Musa Arslan,  "Aliser" kod adlı Rojhat Seçkin, "Varger" kod adlı İlyas Demir ve "Adil" kod adlı  Suriye uyruklu açık kimliği tespit edilemeyen terörist olduğu tespit edildi.

Köyceğiz ilçesindeki patlamada ölen teröristin de "Erdal" kod adlı  açık kimliği tespit edilemeyen İranlı terörist olduğu belirlendi.

Lazkiye'den teröristleri getiren geminin kaptanının, Suriye uyruklu  Ossama Joni, mürettebatının da PKK/KCK örgüt üyesi Suriye uyruklu "Fuat" kod adlı  Mohammad Khir,  Ahmad Abo Dest ve Monir Dib olduğu öğrenildi.

Türk vatandaşları Adnan Yiğirer, Mustafa Yiğirer ve İsmail Bozdağ'ın,  Mersin'den araçlarla gelerek Seydikemer ilçesinde kırsaldaki teröristlere yardım  ettikleri bildirildi.

Köyceğiz'deki çatışmadan kaçan ve aranan teröristin de "Reşit" kod  adlı Serbest Şenlik olduğu belirlendi.

Operasyonlar kapsamında ilk olarak Van'da yakalanarak tutuklanan  teröristin ise Muğla'daki gruplarla bağlantılı olduğu tespit edilen "Serdar" kod  adlı Mehmet Çiftçi olduğu öğrenildi.