23. kattan son veda!

17 Haziran 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 17 06 2017 - 2:30

Londra’da küle dönen binanın 23’üncü katında yaşayan İtalyan çiftin, alevlerin daireyi sardığı anlarda aileleriyle telefonda konuştuğu ortaya çıktı. Genç kadının annesine son sözleri “Benim için yaptıklarına teşekkür ederim” oldu...


İngiltere’nin başkenti Londra’da can kaybının yüzleri bulmasından endişe edilen büyük yangınla ilgili şoke eden bilgiler peş peşe geldi. Reuters haber ajansı, yangından bu yana haber alınamayan 65 kişinin ölmüş olmasından korkulduğunu son dakika olarak duyurdu.

3 ay önce taşındılar

Yanan binanın yirmi üçüncü katında oturan İtalyan çiftin aileleriyle yaptıkları son görüşme ise yürek burktu. Gloria Trevisan ve Marco Gottardi çifti, alevlerin binayı sarıp üst katlara ilerlemesiyle ölümle yüz yüze geldi. Artık kurtulamayacaklarını anlayan genç kadın, İtalya’daki annesini arayıp göz yaşları içinde“Benim için yaptıklarına teşekkür ederim” dedi. İngiliz basını, mimar olan çiftin üç ay önce Londra’daki o binaya taşındığını yazdı.

Teşhis çok zor

Binada 100’den fazla kişinin ölmüş olabileceğini yazan Independent gazetesine göre, kurbanlardan bazıları teşhis edilemeyecek durumda. Guardian gazetesi de birini sayfasının tamamını yangına ayırırken çok sayıda kişinin hastanelerde yakınlarını aradığını, yangında yaşamını yitirenlerin veya kayıp ilan edilenlerin sayılarının ve isimlerinin hâlâ belli olmadığını yazdı.

22 bin lira için yanmışlar!

Londra’da Belediye’nin sosyal konutu olarak ülkeye göçmen gelenlere ev sahipliği yapan Grenfell Tower adlı 27 katlı gökdelende yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği yangının geçen yıl yapılan mantolamada kullanılan yanıcı madde nedeniyle tüm binaya yayıldığı belirtilmişti. İngiliz basını dün mantolamayı yapan kişinin Ray Bailey olduğunu açıkladı. Bailey ve eşi Belinda’nın 1 milyon sterlinlik bir malikanede lüks bir hayat sürdüğünü belirten gazeteler mantolama işinden servet kazandığı belirtilen adamın Porsche ve Land Rover model otomobillere de sahip olduğunu belirtti.

15 dakikada sardı

Daily Mail gazetesine konuşan uzmanlara göre mantolama sırasında sadece 5 bin sterlinlik ekstra bir masraf yapılmış olsaydı ikinci katta başlayan yangın 15 dakika içinde tüm binayı sarmayacaktı. Yangının bu denli büyümesinde ısı yalıtım malzemesinin yanıcı olması ana sebep olarak gösteriliyor. Bu malzeme yerine sadece tanesi 2 sterlin daha pahalı olan yanmayan malzeme kullanılsa binanın tüm yalıtım masrafı sadece 5 bin sterlin artmış olacaktı. Yangın da felakete dönüşmeyecekti.

Bebeği tutan kahraman

Yangın sırasında görgü tanıkları, 5’inci kat penceresinden atılan bir bebeğin aşağıda bir kişi tarafından tutulduğunu ve sağ kurtulduğunu anlatmıştı. Dün o kahraman ortaya çıktı. Pat adlı bu kişinin annesi tarafından havluya sarılarak pencereden atılan bebeği tıpkı fırlatılan bir topu tutar gibi başarıyla tuttuğu belirtildi. Yangın devam ederken 5’inci kattan çığlıklar atarak yardım isteyen kadına seslenen adam, ‘Bebeği bana at ben tutarım’ dedi. Kadın, ‘Hayır yapamam, yapamam’ diye önce direndiyse de sonra bebeği boşluğa bıraktı. Kahraman İngiliz’in binanın yanındaki bir evde tek başına yaşadığı ve duman zehirlenmesi nedeniyle tedavi gördüğü açıklandı. Bebeğin durumu iyi ancak annesinin akıbeti bilinmiyor.