22 ülkeden 45 imamın iadesi talep edildi

24 Kasım 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 24 11 2017 - 2:30

FETÖ’nün üst düzey yöneticisi ve üyesi olan 45 sanık ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Kamboçya ve Madagaskar’ın da aralarında bulunduğu 22 ülkeye kaçtı


FETÖ’nün çatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, yurt dışına kaçtıkları tespit edilen örgütün üst düzey yönetici ve üyesi firari 45 sanık hakkında hazırlanan iade talepnameleri, 22 ülkeye iletilmek üzere Adalet Bakanlığına ulaştırıldı.

Kimler ABD’de?

Bu belirlemeler çerçevesinde, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, “yargı imamlarından” Ahmet Can, “Ege bölge imamı” Bekir Baz, Gülen’in sekretaryası Cevdet Türkyolu, FETÖ istişare üyeleri Mehmet Ali Büyükçelebi, İsmail Büyükçelebi ve Ahmet Kurucan, “asker ve polis okulları sorumlusu” Sait Aksoy, “yurt dışı işler sorumlusu” Ali Ursavaş ve “albay-yarbay imamı” Suat Yiğit, “Güney Amerika imamı” Hamdullah Bayram Öztürk, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Talat Katırcıoğlu, FETÖ’nün Türkiye Mütevelli Heyeti finansal sorumlusu İsmet Aksoy ve 9 Ocak’ta Texas’taki North American Üniversitesine rektör olarak atanan Şeref Ali Tekalan için ABD adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi hazırlandı.

Akın İpek İngiltere’de

Koza-İpek Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı firari Ali Çelik, FETÖ ile iltisaklı olduğu için kapatılan Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve “Irak imamı” Talip Büyük için İngiltere’ye iade talepnamesi hazırlayan mahkeme, FETÖ istişare üyesi Nevzat Ayvacı için de Arnavutluk makamlarına iade talepnamesi oluşturdu.

FETÖ’nün 2 numaralı ismi Abdullah Aymaz, “yargı imamlarından” Ahmet Kara, “basın yayın grubu dergiler sorumlusu” Faruk İlk ve “Türkiye imamı” Mehmet Ali Şengül’ün ise Almanya’da olduğu kaydedildi.

‘Kozanlı Ömer’ Tayland’da!

FETÖ istişare üyesi Harun Tokak için İsrail, “Afrika kıta imamı” Necdet İçel hakkında Mozambik adli makamlarına iade talepnamesi hazırlandı. FETÖ’nün “emniyet imamı” olarak bilinen “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil ve bu isimden sonra “emniyet imamı” olan Abdülletif Tapkan için Tayland adli makamlarına iade talebi hazırlayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, örgütün “TSK imamı ve FETÖ istişare üyesi” Ali Bayram için de Mısır’a iade talebinde bulunuldu.