21 ilde MİT'çilere operasyon

AA |  12 Eylül 2017 Salı - 7:39 | Son Güncelleme : 12 09 2017 - 9:50

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen kamu kurum ve kuruluşlarındaki FETÖ/PDY'ye ilişkin soruşturmalar kapsamında, Ankara merkezli 8 ilde, MİT Müsteşarlığı eski çalışanı 63 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı işlemlerinin bu sabah itibariyle başladığı öğrenildi.


Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütüne mensup oldukları tespit edilerek kamu görevinden ihraç edilen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personeli ile bunlarla ilişkileri tespit edilen kripto imamlara yönelik 21 ilde başlatılan operasyonda, 63 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Alınan bilgiye göre, FETÖ soruşturmaları kapsamında, 45 eski MİT personeli ile bunlarla irtibatları tespit edilen örgütün mahrem yapılanmasına dahil 18 kripto imam hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltı kararı kapsamında, MİT mensupları ve emniyet birimlerince, 15  Temmuz darbe girişimi sonrasında MİT'te FETÖ ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle  kamu görevinden ihraç edilen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan eski  personel ile bunlarla örgütsel ilişkileri tespit edilen kripto imamların  yakalanması için 21 ilde operasyon başlatıldı.

Yürütülen operasyonda şu ana kadar Ankara'da 32 adreste yapılan  aramalarda 9 şüpheli gözaltına alındı.

Geçen yıl MİT'te yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 87 personel  memuriyetten çıkarılmıştı. İhraç edilen 87 kişinin 52'si hakkındaki sorgulama  sonuçları ve delillerden oluşan dosyalar savcılığa gönderilerek bu kişiler  hakkında suç duyusunda bulunulmuştu.