2018’de öne çıkacak teknolojiler

Hasan Genç  |  31 Aralık 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 31 12 2017 - 2:30

Yeni bir yıla merhaba demeye hazırlanırken yeni yılda hangi hayatımıza etki edecek teknolojilere yakından bakalım.


2018’de prototip aşamasındaki düşük menzilli elektrikli otomobillerin yerini 500-600 km’ye kadar menzile sahip modeller almaya başladı. İstanbul’daki Tesla taksilerin sayısının bu yıl 200’e ulaşması bekleniyor.

Sanal ve artırılmış gerçeklik
 
Sanal gerçeklik (Virtual Reality - VR) dünyasıyla tanışanların sayısı hızla artıyor. Evde koltuğunuzda otururken en sevdiğiniz grubun konserini 3 boyutlu canlı izlemeye ne dersiniz? Biraz adrenalin istiyorsanız dünyanın en büyük Roller Coaster’ına binebilirsiniz... 
 
Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality - AR) ise size dünyayı üzerine eğlenceli bir katman üzerinde sunuyor. Gözlüğe gerek duymayan akıllı telefon üzerinde çalışan artırılmış gerçeklik uygulamalarını 2018’de daha çok göreceğiz.
 
Kablolara veda
 
Artık kabloya ihtiyaç duymadan birçok cihazla bağlantı kurmak mümkün. WiFi Direct, Bluetooth destekleyen cihazlar sayesinde kablolara ihtiyaç ortadan kalktı. Kablosuz kulaklıklar, hoparlörler artık standart cihazlara dönüştü.
 
Bitcoin çılgınlığı
 
2009 yılında Bitcoin ile başlayan kripto paralara zamanla alt coin adı verilen yenileri eklendi. Ethereum, Ripple, IOTA, Monero, Dash, Litecoin gibi altcoin’lerin sayısı bini geçti.
 
Göz ve yüz tanıma
 
Teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan en önemli sorun güvenlik. Artık sadece şifre ile korumanın yetersiz kaldığı günümüzde ortaya çıkan biyometrik güvenlik çözümlerinin kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor. Parmak izi, avuç içi gibi biyometrik çözümlere alternatif olan iris ve yüz tanıma çözümleri 2018’de öne çıkacak. 
 
4K film ve maç keyfi
 
HD yayınlara daha yeni alıştık derken 4 kat daha fazla çözünürlük sunan 4K Ultra HD televizyonlar hayatımıza girdi.  
 
2018’de dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası futbolseverleri bekliyor. Bir ilk gerçekleşecek ve 64 maçın tamamı 4K Ultra HD yayınlanacak. 
 
Yapay zeka her yerde!
 
Sosyal medya uygulamalarından, alışveriş yaptığımız e-ticaret sitesine kadar her yerde yapay zeka devrede olacak. Yapay zeka, size ne almanız gerektiğinden kimi takip etmeniz gerektiğine kadar birçok konuda yol gösterecek. İzlemeniz gereken film ve belgeselleriyine yapay zekanın yönlendirmesiyle seçiyor olacaksınız. Birçok öneri aslında yapay zeka tarafından sunulacak. 
 

ETİKETLER

2018 teknoloji sanal online