2018'de nasıl daha mutlu ve akıllı oluruz?

07 Ocak 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 07 01 2018 - 2:30

Dünyada savaşlar, doğal afetler, terör olayları artarken mutlu ve huzurlu olmanın imkansızlaştığı bir ortamda davranış bilimleri uzmanları nasıl mutlu olunur sorusunu cevaplamak için araştırma üzerine araştırma yapıyor.


Mutluğun sağlığı ve uzun yaşamı etkilediğini, mutluluk ölçeklerinin de toplumsal ilerlemeyi ve kamu politikalarının başarısını ölçmek için kullanılabileceğini biliyoruz. Aslında çok uzaklara gitmeden yaşantımızda yapacağımız küçük değişiklikler bize mutlu olmanın yolunu aralayabilir. Yani  davranışlarımızda, çevremizde ve ilişkilerimizde küçük değişiklikler yaparak kendimizi daha mutlu bir yaşam için yönlendirmeye çalışabiliriz. Nasıl mı?
 
Yeni yıla girerken alabileceğiniz küçük ama etkili kararlar
 
- Negatif düşünce ile savaş l Nefes egzersizi yap
- Hikayeni yeniden yaz
- Harekete geç 
- İyimserliği seç (iyimserlik kötümserlik gibi bulaşıcı olabilir)
- Daha sık “hayır” demeyi öğren 
- Evini köşe bucak temizle lEmeklilik planları yap lAnksiyetenle savaş ve onu yen lİnternet                  güvenliğini artır 
- Daha verimli olmak için yeni şeyler öğren l Daha kuvvetli olmak istiyorsan spora başla
- Tükenmişlik sendromuna kapılmadan müdahale et
 
Hayata teşekkür yürüyüşüne çıkın
 
Günün herhangi bir anında 10 dakikalık teşekkür yürüyüşüne çıkmak, hayatınıza yepyeni anlamlar katacaktır! 10 dakika boyunca sahip olduğunuz duygular, yetenekler için teşekkür ederek yürüyün.
 
İçinizdeki coşkuyu artırın
 
Tanıdığınız, tanımadığınız insanlar için iyilik yapmak; sokak hayvanlarını beslemek, huzur evindeki yaşlıları ziyaret etmek, yerdeki çöpü alıp çöp kutusuna atmak içinizdeki coşkuyu artırır. 2018’in ilk gününden yapmadığınız kadar iyilik yapın.
 
Farklı bir film izleyin
 
En çok hangi tür filmleri seversiniz; korku, romantik komedi, bilim kurgu mu? Bu kez zihninizi şaşırtmaya, alışkanlıkların dışına çıkmaya ne dersiniz? Hazır yeni bir yıl başlamışken daha önce hiç izlemediğiniz türde bir filmi sonuna kadar izleyin.
 
Kendinize yolculuk yapın
 
Aklınız bir köşesinde hep meditasyon, yoga, spor gibi size çok iyi gelecek aktiviteler var ancak bunu bir türlü yapamıyor musunuz? Üstünüzdeki ataleti atın, 2018 ile birlikte kendi içinizde yolculuğa çıkın.
 
Çekmeceleri temizleyin
 
Bu önerimiz size garip geldi, farkındayız ama mutlaka dikkate alın! Bu yazıyı okur okumaz çekmecelerinizi, ne zamandır dağınık duran odanızı dip köşe temizleyip fazlalıklarınızı atın ve 2018’i sadelikle karşılayın.
 
Bağımlıklardan kurtulun
 
Sigara, alkol, kahve, uyku, şeker, televizyon… Hayatta pek çok duruma bağımlılık geliştirebiliyoruz; yeni yıla harika bir başlangıç için bağımlılıklarınızdan kurtulun. Örneğin, bu sabahtan itibaren kahveyi bırakıp güzel bir bitki çayı demleyin.
 
Geçmişinizi affedin
 
Ünlü sanatçıların geçmiş yıllardaki hallerini biliyorsunuz; büyük çoğunluğu şimdiye göre rüküş giyiniyor ama o zamanlar o kıyafetler güzeldi. Geçmişimiz de işte böyle; o zamanlar yaptıklarımız, o zamana göre doğruydu; şimdi geri dönüp hayıflanmanın, pişman olmanın anlamı yok. Geçmişinizi affederek yıla başlayın.
 
Plansız yola çıkın
 
Aylar öncesinden seyahat planları, evden çıkmaktan korkmak gibi alışagelmiş hareketleri bu kez unutun ve plansız yola çıkın! Hafta sonu, yakınınızdaki bir şehre gidip orayı keşfedin. Göreceksiniz, yeni keşifler ufkunuzu açacak ve sizin de kendinizi keşfetmenizi sağlayacak.
 
Güneşin doğuşunu izleyin
 
Hiç, erkenden uyanıp elinize bir fincan sıcak çay  alıp güneşin doğuşunu izlediniz mi? Kendinizi bu mucizeyi görerek ödüllendirdiniz mi? Bir gece erkeden yatağa gidin, alarmı kurun ve güneş doğarken uyanıp doğuşu izleyin.
 
Lifli gıdalarla beslenin
 
Tapan’a göre, özellikle lifli gıdalarla beslenmek mikrobiyotayı korur. Mikrobiyota bir organ sistemi gibi fonksiyon gören trilyonlarca mikroorganizmanın oluşturduğu bir komplekstir. 
 
İşlenmiş gıdalara hayır!
 
Katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar, cips, bisküvi gibi ürünler, salam, sucuk gibi işlenmiş gıdalar etiket bilgileri okunarak alınmalı. Bu etiket bilgilerinde özellikle trans yağ içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Trans yağın yüzde 1’in altında olması unutulmamalı.
 
2018’de kendinize sağlıklı bir yaşam armağan edin
 
Şişli Florence Nightingale Hastanesi, beslenme ve diyet uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, “Yeni yılla beraber sağlıklı yeme alışkanlıklarını kazanıyor olmak en güzel yeni yıl armağanı. Aynı besinleri tüketmek yerine besin çeşitliliği sağlamak önemlidir. Çünkü alınan vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat örüntüsü açısından besin çeşitliliği oldukça önemli” diyor. 
 
Hedef koyup uygulamak mutluluk getiriyor
 
Yeni yılda aldığımız kararları hayata geçirebilirsek mutlu olabiliriz. Örneğin Londra’da yaşayan 71 yaşındaki Rose isimli kadın şöyle anlatıyor, “2017 yılının başında daha fazla egzersiz yapmaya karar verdim ve uygulayabileceğim çeşitli fiziksel etkinlikler seçtim. Mesela dükkanlara ve yürüyen merdivenlere kadar daha fazla yürüdüm; tenis oynadım, torunlarımla ve arkadaşlarımla yüzmeye başladım ve günde 10 bin adım atmayı ihmal etmedim. 
 
Şimdi daha sağlıklı ve mutluyum. 71 yaşında, 10 yıl önce ve muhtemelen hiç olmadığım kadar güçlü ve daha güçlü hissediyorum. 
 
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep