2018 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı nefes kesti!

AA |  14 Mayıs 2018 Pazartesi - 18:24 | Son Güncelleme : 14 05 2018 - 18:24

Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, "Düzensiz göç konusunda üzerine düşen sorumluluğu büyük bir kararlılıkla yerine getiren, yaklaşık 4 milyon göçmeni misafir eden ülkemiz, göçmen hayatlarının korunması konusunda da tüm dünyaya örnek olacak şekilde büyük bir hassasiyet göstermektedir." dedi.


Tuğamiral Olcay, Genelkurmay Başkanlığı tarafından planlanan Deniz  Aslanı - 2018 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın fiili bölümünün başarıyla  tamamlanmasının ardından, tatbikatın koordine edildiği "TCSG Güven" gemisinde  tatbikata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Tatbikatın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ana Arama  Kurtarma Koordinasyon Merkezi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Deniz Arama Kurtarma  Koordinasyon Merkezi ile Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Koordinasyon  Merkezi arasındaki koordinasyonu ve Türk Arama Kurtarma unsurlarının imkan,  kabiliyetlerinin denenmesini hedeflediğini ifade eden Tuğamiral Olcay, şöyle  konuştu:
 
"Tatbikat ayrıca müşterek arama kurtarma faaliyetlerinde iş birliği ve  koordinasyonun üst düzeye çıkarılması, Türkiye'nin arama kurtarma imkan ve  kabiliyetleri ile Türk Arama Kurtarma Bölgesindeki uygulamaların uluslararası  camiaya duyurulması, tatbikata katılan tüm unsurların arama kurtarma usullerinin  uygulanmasına yönelik eğitimlerini geliştirilmesi ve arama kurtarma komuta  kontrol sistemlerinin denemesi hedeflerine yönelik icra edilmiştir."
 
"Operasyonlar kamuoyunun ilgisini giderek daha fazla çekiyor"
 
Tatbikatın başarıyla tamamlandığını aktaran Olcay, insan hayatının  önemi göz önünden bulundurulduğunda denizdeki yardım çağrılarına en kısa sürede  reaksiyon gösterilmesinin ve bu maksatla sürekli hazır halde bulunulmasının  önemini vurguladı.
 
 
Son bir kaç yıldır tüm dünyayı etkileyen bir krize dönüşen düzensiz  göç olayına bağlı yaşanan arama kurtarma operasyonlarının kamuoyunun ilgisini  giderek daha fazla çektiğini ifade eden Olcay, şöyle konuştu:
 
"Bu ilgi tüm ülkeleri denizde arama kurtarma konusunda sürekli hazır  halde olmaya zorlamaktadır. Düzensiz göç konusunda üzerine düşen sorumluluğu  büyük bir kararlılıkla yerine getiren, yaklaşık 4 milyon göçmeni misafir eden  ülkemiz, göçmen hayatlarının korunması konusunda da tüm dünyaya örnek olacak  şekilde büyük bir hassasiyet göstermektedir. Çevre denizlerimizde insan hayatını  riske edebilecek her türlü tehlike durumuna karşı sürekli hazırlıklı olmak üzere  ülkemizin tüm kurumları, imkan ve kabiliyetlerini geliştirmek maksadıyla çaba  harcamaktadır. Türk arama kurtarma bölgesinde 7 gün 24 saat görev yapabilen arama  kurtarma unsurlarımızın bugün başarıyla gerçekleştirdiği tatbikat ülkemizin çevre  denizlerinde meydana gelen arama kurtarma olaylarına hızlı reaksiyon gösterebilen  etkin bir arama kurtarma teşkilatına sahip olduğunun ve kurumlar arasında en üst  seviyede koordinasyon bulunduğunun göstergesidir."
 
Tatbikatın ardından tüm katılımcı unsurlar, TCSG Güven gemisinin  sancak tarafında tören geçişi yaptı. Ayrıca kısa süre önce kullanılmaya başlanan  ve mevcut kıyafetlere ilave olarak giyilecek yeni sahil güvenlik kolluk görev  kıyafetleri tanıtıldı.
 
Tatbikat sürerken 162 kaçak göçmen yakalandı
 
 
Öte yandan Sahil  Güvenlik Komutanlığı unsurları, yasa dışı geçişlerle  ilgili çalışmalarını tatbikat sırasında da sürdürdü.
 
Dün akşam ile tatbikat öncesi saatlere kadar İzmir ve Balıkesir'de  4  harekat düzenlendi.
 
İzmir'in Dikili ilçesi Bademli açıklarında 38, Dikili ilçesi  Salihleraltı mevkisinde 83, Karaburun ilçesi Küçükbahçe önlerinde 44,  Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Adalar bölgesi önlerinde 48 olmak üzere  213 kaçak  kaçak göçmen yakalandı.
 
Tatbikat başladıktan sonra da Çanakkale ve İzmir'deki kaçak geçişlere  müdahale eden Sahil Güvenlik ekipleri, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Kadırgaburnu  önlerinde durdurulan lastik bottaki 41 yabancı uyrukluyu, İzmir'in Dikili ilçesi  Bademli önlerindeki operasyonda iki lastik bottaki 121 kaçak göçmeni kurtardı.

ETİKETLER