2017 yılında Berat Kandili ne zaman?

05 Mayıs 2017 Cuma - 12:35 | Son Güncelleme : 09 05 2017 - 11:41

En mübarek günlerden biri olan Berat Kandili 2017 yılında hangi tarihe denk geliyor? Berat Kandili'nin anlamı nedir? Berat Kandili'nde hangi ibadetler yapılır? İşte tüm merak edilen soruların cevapları haberimizde...


Müslüman alemi için en önemli gecelerden biri de Berat Kandili'dir. Bu yıl Berat Kandili 10 Mayıs'ı 11 Mayıs'a bağlayan geceye denk geliyor. İşte Berat Kandili hakkındaki bilgiler ve bu önemli gecede yapılması gereken ibadetler...

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

İslam dünyasında en özel gecelerden bir tanesi olan Berat Kandili bu sene 10 Mayıs gecesini 11 Mayıs'a bağlayan gece müslümanlar tarafından idrak edilecek. Allah'ın kullarına bu gece çok mağfiret edeceği kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar açacağı bilnmektedir. Peki Berat Kandili gecesinde nasıl ibadet edilmeli, nasıl dua yapılmalıdır?
 
Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.
 
Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Hz. Muhammed'in bir hadisi vardır:
 
"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)
 
Ayrıca Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.
 
BERAAT KANDİLİNDE YAPILAN İBADETLER
 
 Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
 
 Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
 
 Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
 
 Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
 
 Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.
 
 Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
 
 Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
 
 Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
 
 Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
 
 Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
 
 O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
 
 Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
 
 Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
 
 Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
 
 Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
 
Dini Günler Listesi:
 
Üç Aylar'ın Başlangıcı: 29 Mart
Regaib Kandili: 30 Mart
Mirac Kandili: 23 Nisan
Berat Kandili: 10 Mayıs
Ramazan'ın Başlangıcı: 27 Mayıs
Kadir Gecesi: 21 Haziran
Arefe (Ramazan): 24 Haziran
Ramazan Bayramı: 25 Haziran
Arefe (Kurban): 31 Ağustos
Kurban Bayramı: 1 Eylül
Hicri Yılbaşı: 21 Eylül
Aşure Günü: 30 Eylül
Mevlid Kandili: 29 Kasım