2016 KPSS ortaöğretim önlisans tercihleri ne zaman yapılacak?

16 Aralık 2016 Cuma - 9:52 | Son Güncelleme : 16 12 2016 - 9:57

2016 KPSS ortaöğretim önlisans sınavının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Adaylar 2016 KPSS ortaöğretim önlisans tercihleri için heyecanla beklemeye başladı. Peki 2016 KPSS ortaöğretim önlisans tecihleri ne zaman başlayacak? İşte cevapları...


20 Kasım tarihinde yapılan 2016 KPSS ortaöğretim önlisans tercihlerinden önce ÖSYM branş sıralamalarını duyurmuştu. 2016 KPSS ortaöğretim önlisans tercih klavuzu ise henüz yayınlanmadı, yayınlandığında haberimizde olacak. İşte 2016 KPSS ortaöğretim önlisans sınavıyla ilgili önemli bilgiler...

20 Kasım'da yapılan KPSS Ortaöğretim sınavına katılan 3 milyon 294 bin adaydan 1354 adayın sınavı geçersiz sayıldı.
 
ÖSYM KPSS BRANŞ SIRALAMALARINI YAYINLADI
 
"Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi
 
2016 Kamu Personel Seçme Sınavına (2016-KPSS Lisans)  katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.
 
Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 12.12.2016 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri; ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.
 
Adaylara saygıyla duyurulur."
 
KPSS PUANLARI NASIL HESAPLANIR?
 
KPSS sınavında 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. KPSS puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.
 
KPSS İTİRAZI 10 GÜN İÇİNDE YAPILABİLECEK
 
KPSS sonuçlarının açıklanması ardından bireysel sonuçlarından şüphe duyan adaylar, 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz.
 
Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.