20 dolarlık telefonlar dünyayı internete bağlayacak

AA |  11 Haziran 2019 Salı - 13:12 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 13:12

Birleşmiş Milletler'in (BM) dijital teknolojinin dünyanın internet erişiminde sıkıntı yaşayan diğer yarısına da ulaştırılması çağrısının ardından Google, çıkarmayı planladığı 20 dolarlık yeni telefonları ile bu projeye katkı sunmayı hedefliyor.


ABD merkezli Associated Press haber ajansına göre, Birleşmiş  Milletlerin çağrısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Google Başkan  Yardımcısı Vinton Cerf, dünyanın geri kalanı ile dijital farkın kapanması  çalışmasının çok maliyetli olacağını kaydetti.
 
Fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını online hale  getirmenin mümkün olmayacağının altını çizen Cerf, çıkarmayı planladıkları 20  dolarlık telefonlarda bin dolarlık telefonların sahip olduğu özelliklerin  bulunmayacağını ancak internete bağlanmak ve uygulamaları kullanabilmek için  gerekli donanımın olacağını belirtti.
 
Amerika'da yüzde 15 internete sağlıklı erişemiyor
 
Cerf, internet erişiminde problem yaşanan bölgelerin sadece kırsal  bölgeler olduğunu dile getirerek, “Ancak bu sanılanın aksine sadece Afrika değil.  Amerika'da da yüzde 10 ila 15 arasında bir nüfus internete sağlıklı bir şekilde  erişemiyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
2030'da her yetişkin çevrimiçi olacak
 
Bu arada Birleşmiş Milletler raporuna göre 2030 yılına kadar her  yetişkin, dijital ağlara, dijital finans ve sağlık hizmetlerine erişebilecek.
 
Dijital teknolojinin getirilerinin yanında bazı istenmeyen sonuçlar  doğurabileceğini de vurgulayan BM, özellikle sosyal medyada istenmeyen içerikler,  mahremiyetin ihlali gibi konular konusunda temkinli olunması gerektiğini  bildiriyor.
 
    
 
    
 

ETİKETLER