20 dolara iner mi?

13 Ocak 2016 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 13 01 2016 - 2:30

Uluslararası yatırım bankaları yuandaki değer kaybına bağlı olarak petrolün 20 dolara kadar inebileceği uyarısında bulundu. Rus Sberbank da önümüzdeki 6 ay için 25 dolarlı senaryo üzerinde çalıştığını açıkladı.


 
Uluslararası yatırım bankaları, bu yıl petrol  fiyatlarının varil başına 20 dolara kadar düşebileceği uyarısında bulundu.
 
Bank of America Merrill Lynch ve  Morgan Stanley, Çin ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması, Çin’in para birimi  yuanın değerinin düşürülmesi ve ABD dolarının diğer para birimlerine göre  değerinin artması nedeniyle ham petrolün varil başına fiyatının bu yıl 20 dolara  kadar gerileyebileceği öngörüsünü paylaştı.
 
 
Bank of America Merrill Lynch, yayınladığı raporda, OPEC içindeki  fiyat savaşının kızışması, İran’ın petrol piyasasına dönmeye hazırlanması, Çin’in  para birimi yuanın değerinin düşmesi endişesi, piyasadaki arz fazlası ve ABD ile  Avrupa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle, ham  petrolün varil fiyatının 20 dolar seviyesine kadar inebileceğini belirtti.
 
ABD’de 2015 yılının ikinci yarısında en az 20 petrol şirketinin iflas  ettiğini kaydeden yatırım bankası, petrol fiyatlarının 2016’nın ilk yarısının  sonunda varil başına 20 dolara düşerek dibe vurmasının ardından, ülkede birçok  petrol şirketinin işletme maliyetlerini karşılayamayacağı ve bu nedenle ABD’de  kaya petrolü üretiminin düşerek, yaz aylarından itibaren fiyatların tekrar  yükselebileceği yorumunda bulundu.
 
25 $ senaryosunu test etti
 
Bir başka uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley de yuandaki değer kaybının ve ABD dolarındaki değer artışının, petrol  fiyatlarını hızla düşürebileceğini bildirdi. Morgan Stanley, yayınladığı raporda, yuandaki yüzde 15’lik düşüşün  petrol fiyatlarını varil başına 20 dolara kadar itebileceğini vurgulayarak, ABD  dolarının değerindeki yüzde 5’lik bir artışın da petrol fiyatlarını yüzde 10 ila  25 arasında aşağı çekebileceğine dikkati çekti. 2 bankanın raporlarının  açıklanmasından sonra, Brent türü ham petrolün varil başına fiyatı pazartesi günü  31.55 dolara, Batı Teksas türü ham petrolün fiyatı da varil başına 30.89 dolara  kadar geriledi. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su German Gref, 31 dolardaki petrol fiyatlarının 6 ay süreyle 25 dolarda kalmasının önemli sorunlar yaratacağını ve bankanın fiyatların bu seviyelere gerilediği bir senaryoyu değerlendirdiğini söyledi. 
 
4 faiz artırımı garanti değil
 
Fed’in üst düzey yetkililerinden Robert Kaplan, özellikle Çin hisse piyasalarındaki volatilite ve ekonomik yavaşlama göz önüne alındığında Fed’in bu yıl dört kez faiz artırmasının garanti olmadığını söyledi. Dallas Fed’in yeni başkanı Robert Kaplan, “Açıkça görülüyor ki yıla alışılmadık bir başlangıç oluyor” dedi. Kaplan, Fed’in Ocak toplantısına kadar bir faiz artışı için büyük ihtimalle yeterli ekonomik verinin olmayacağını, fakat Mart ayında bunun olabileceğini söyledi.  
 
OPEC’te acil toplantı
 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı ve  Nijerya Petrol Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu, ham petrol fiyatlarındaki son gerileme nedeniyle 2 ülkeden acil toplantı düzenlenmesi çağrısı aldıklarını  belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen enerji konferansında basın mensuplarına konuşan Kachikwu, olağanüstü toplantıda petrol piyasasının şimdiki durumunun ele alınacağını söyledi. Kachikwu, OPEC üyesi olmayan ülkelerin iş birliği olmadan petrol ihracatını azaltmasının zor olduğunu da ifade etti. Yeni haftaya uluslararası piyasalarda dolara olan talebin artmasının negatif etkisiyle başlayan Brent petrolün varil fiyatı, dün 31.18 dolara kadar  inmesinin ardından bugün de gerilemesini 7’nci güne taşıdı.

ETİKETLER