2 teröristin daha teslim olma görüntüleri paylaşıldı

AA |  19 Haziran 2017 Pazartesi - 14:45 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 15:00

Siirt'te 4 PKK'lı kadın teröristin ardından 2 teröristin daha güvenlik güçlerine teslim olma anına ilişkin görüntüleri basınla paylaşıldı.


Valilikten yapılan açıklamaya göre, Siirt 3. Komando Tugay  Komutanlığı, Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı ve İl Jandarma  Komutanlığı unsurlarınca, Pervari ilçesinin Yazlıca Herekol Dağı'nda, "Şehit  Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker-01 Operasyonu"na ilişkin yeni görüntüler ortaya  çıktı.
 
Önceki gün bir teröristin etkisiz hale getirildiği, 6 teröristin  güvenlik güçlerine teslim olduğu operasyonda, 2 teröristin teslim olma anı kask  kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.
 
Basın mensuplarıyla paylaşılan görüntülere göre, "Teslim ol" çağrısı  üzerine ellerini havaya kaldırarak gizlendikleri yerden çıkan 2 terör örgüt  mensubu, güvenlik güçlerinin, "Örgüt tarafından kandırılarak dağa çıkarıldığınızı  bildiriyor, pişman olduğunuzu iletiyorsunuz, doğru mu?" yönündeki sorusuna,  "evet" yanıtını veriyor.
 
Bunun üzerine askerler örgüt mensuplarına, "Bu saatten sonra devletin  emniyeti altındasınız. Sizlere şu saatten sonra herhangi bir zarar  verilmeyecektir." ifadelerini kullanıyor.
 
"Kaçmayı düşünmüştüm ancak fırsat bulamadım"
 
Örgüt mensuplarından biri teslim olduktan sonra askerlere yaptığı  açıklamada, örgütten birçok kez kaçmaya çalıştığını söyledi.
 
Örgüte 1 Ağustos 2016 tarihinde Siirt'in Eruh ilçesi kırsalında  katıldığını ifade eden örgüt mensubu, şunları kaydetti:
 
"Katıldıktan bir hafta geçmeden Eruh'ta yaralandım. Tedavi için  Suriye'ye gönderildim. Suriye'de tedavi olduktan sonra eylül ortalarında yine  buraya geldim."
 
Askerin, "Sen örgütten kaçmak istiyor muydun, bunlarla birlikte kalma  isteğin var mıydı?" sorusu üzerine örgüt mensubu şunları dile getiriyor:
 
"Katılımım bile isteksiz olmuştu. Zorla katılmıştım. Daha önce de kaç  kere kaçmayı düşünmüştüm ancak fırsat bulamadım. Başaramadım kaçmayı."
 
Çok sayıda silah ve yaşam malzemesi bulundu
 
Öte yandan operasyonda PKK'lı teröristlerin kullandığı 2 sığınak ve 7  mağarada, çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.
 
Siirt'in Pervari ilçesinin Yazlıca Herekol Dağı'nda yürütülen, silahlı  İHA'ların kullanıldığı "Şehit Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker-01 Operasyonu"nda  önceki gün bir teröristin ölü ele geçirildiği bildirilmiş, operasyon kapsamında 6  terör örgütü mensubunun silah ve mühimmatı ile teslim olduğu belirtilmişti.
 
 Valilikçe 6 örgüt mensubundan 4'ünün teslim olma anına ilişkin görüntü  paylaşılmıştı.