2. el otoda devrim

Mete Tansu/mtansu@gazetevatan.com |  24 Ekim 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 24 10 2016 - 2:30

ALJ Holding, 90 milyon TL’den fazla yatırım yaparak 2’nci el otomobil işine Otoshops ile girdi. Tüm markalara hizmet veren Otoshops, finansmandan sigortaya tüm hizmetleri sunacak


Türkiye’ye bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yapan ALJ Holding, 2’nci el otomobilde yarattığı Otoshops markasıyla devrim yapacak. ALJ, yılda 4.5 milyon araçlık büyüklüğe ulaşan 2’nci el pazarında Otoshops’la tüketicilerin hayatını kolaylaştırmayı istiyor.

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2’nci elde fark yaratmak istediklerini belirterek, “Tüketicinin neye ihtiyacı varsa tek noktada hizmet vermeyi istedik.

1-2 saat içinde aracın kontağını çevirip yola çıkabileceği Otoshops’u yarattık. Şirketimiz 26 milyon lira sermayeyle kuruldu, 65 milyon lira yatırım yapıldı. 2’nci el araç sahibi olmak isteyenlere tüm marka, model, yaş ve kilometredeki araçlarla hizmet vereceğiz” diye konuştu.

Bozkurt, 2’nci el pazarının çok büyük olduğunu ancak bu sistemin yüzde 50’sinin kişiden kişiye satış şeklinde çalıştığını, yüzde 45’nin galeriler ve yüzde 5’inin kurumsal markalar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Bozkurt, “Büyük potansiyel var. Satışlar bireyselden  kurumsala kayacak” dedi.

2 yıla kadar garanti

-Otoshops satacağı her araca 2 yıla kadar garanti veriyor.

-Her marka ve her model araç detaylı ekspertize tabi tutuluyor.

-2’nci el aracını satan tüketiciye parası aynı gün nakit olarak ödeniyor.

-Yol yardımını içeren Otoshops Garanti, mekanik parçaların yüzde 90’ını kapsıyor.

-Satın alınan aracı 7 gün içerisinde geri getiren müşterilerine başka bir araçla değiştirme imkanı tanınıyor.

-Satılan tüm araçlara 48 ay vadeye varan kredi sağlanıyor.

-Otoshops Sigorta, şirketlerden aldığı kasko ve trafik sigortası tekliflerini değerlendirip en uygun seçeneği sunuyor.

-Tüm devir-tescil işlemleri  2 saatte tamamlanıyor.

2023’te 60 binlik satışa ulaşacak

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, İstanbul Kartal’da 6 bin metrekare alanda 300 araçlık showroomu hizmete soktuklarını, 2017-2018 döneminde İstanbul’un Avrupa yakası, Ankara ve İzmir’de de yer açacaklarını kaydetti. Denizaşan, “2023 yılı hedefimiz 60 bin araç satışı ve 60 yetkili satıcıya ulaşmak” dedi.

Tüketicinin hayatı kolaylaşır

İş hayatınının yoğunluğu nedeniyle tükecilerin vaktinin çok kısıtlı olduğunu belirten Ali Haydar Bozkurt, şunları söyledi: “Aracınızı satmak için ilan veriyorsunuz günde 30 kişi arıyor. Nasıl vakit ayıracaksınız? Ayrıca karşı taraf güvenli mi değil mi bilinmiyor? 20 yıl evvel ev ararken sokak sokak dolaşırdınız sonra devir değişti. 2’nci elde de artık kurumsal markaların dönemi başladı. Ülkemizde gündemde olan yeni regülasyonla bu iş daha fazla kayıt altına alınacak. İşi düzgün yapan kurumların kişiden kişiye satışlarda çok önemli bir rolü olacağına inanıyoruz.”

ETİKETLER