17 yaşında doğum yaptı bebeğini evlatlık verdi, sonrasında...

AA |  11 Eylül 2018 Salı - 11:17 | Son Güncelleme : 11 09 2018 - 11:25

Adana'da, başkasına ait bebeği kendi çocuklarıymış gibi göstererek nüfus kaydı yaptırdığı iddia edilen çift hakkında, "çocuğun soy bağını değiştirme" suçundan üçer yıl hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.


Antalya'da sevgilisi F.Y'den hamile kalan ve 22 Eylül 2017'de Adana'da  özel bir hastanede erkek bebek dünyaya getiren B.Ö'nün (17), çocuğunu, doğum ve  bakım masrafları karşılığında M.D. ile eşi Z.D'ye evlatlık verdiği iddialarıyla  ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.
 
Cumhuriyet savcısı tarafından M.D. ile Z.D. hakkında "çocuğun soy  bağını değiştirme" suçundan üçer yıl hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame,  Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
Anne B.Ö. ile F.Y. hakkında ise "tehdit, çocuğun soy bağını  değiştirme, reşit olmayanla cinsel ilişki" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığı  kararlaştırıldı.
 
İddianamede, hamileliği nedeniyle ailevi korkular yaşayan B.Ö'nün  çocuk sahibi olmak isteyen  çiftle tanışıp bebeğini evlatlık vermek için  anlaştığı ifade edildi.
 
Bebeğin para karşılığı verilmesiyle ilgili iddiaların doğrulanamadığı  kaydedilen iddianamede, hamilelik süreci ve doğum sırasında hastane masraflarının  çift tarafından karşılandığı belirtildi.
 
İddianamede, B.Ö'nün hamileliğinin son 2 ayında şüphelilerin evinde  kalıp, doğuma müteakip de bebeğini kendi isteğiyle çifte verdiği kaydedildi.
 
Şüphelilerin 23 Eylül 2017'de evlatlık aldıkları bebeğe U.H.D. ismini  verdikleri ve 27 Eylül 2017'de de kendi öz çocukları gibi nüfusa kayıt yaptırıp,  kimlik çıkarttıkları anlatılan iddianamede, B.Ö'nün 2 ay sonra annelik duygusuyla  pişmanlık yaşayıp bebeğini geri almak istediği ancak zanlıların vermemesi üzerine  konunun polise yansıdığı aktarıldı.
 
Soruşturma kapsamında bebek ve annenin çocuk evleri sitesinde koruma  altına alındığı ifade edilen iddianamede, DNA incelemesinde B.Ö. ile bebek  arasında anne çocuk ilişkisi bulunduğunun da tespit edildiği bildirildi.
 
İddianamenin değerlendirme bölümünde ise "Mağdurun anne ve babası  olarak nüfusta şüphelilerin tescil edilmesi nedeniyle nüfus kayıtlarının maddi  gerçeğe aykırı oluşturulduğu gibi, mağdurun soy bağının da bozulduğu,  şüphelilerin bu şekilde fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek  üzerlerine atılı suçu işledikleri anlaşılmıştır." ifadesi yer aldı.
 
Tutuksuz M.D. ve eşi Z.D'nin yargılanmasına ilerleyen günlerde  başlanacak.

ETİKETLER