150 rokete jet misilleme

10 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 2:30

İsrail ordusu, Hamas militanlarının hafta ortasında düzenlediği roket saldırılarına karşılık Gazze Şeridi’ne hava operasyonu düzenledi. Saldırılarda hamile bir kadınla 18 aylık bir bebek dahil 3 kişi öldü


Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in önceki akşam Gazze’de düzenlediği hava saldırılarında, aralarında hamile bir kadınla 18 aylık bebeğinin bulunduğu üç Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

İsrail, hava saldırılarının Hamas’ın Çarşamba günü düzenlediği roket saldırılarına karşılık olarak düzenlendiğini duyurdu. Yerel medya, İsrail’de birkaç kişinin yaralandığını bildirdi. Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’nin merkezindeki El Caferavi bölgesinde Enas Hammaş adlı 23 yaşındaki hamile bir kadınla, bir buçuk yaşındaki kızı hayatını kaybetti. Saldırıda, Hammaş’ın kocası da yaralandı. Hava saldırılarında bir Hamas militanıyla en az 12 kişinin daha yaralandığı açıklandı.

İsrail Ordusu’nun açıklamasında, operasyonun Çarşamba günü Gazze’de bir askeri araca saldırılması üzerine başlatıldığı belirtildi. Açıklamaya göre, saldırıya tank ateşiyle karşılık verilmesinden sonra İsrail topraklarına gece onlarca roket fırlatıldı. Hamas’ın askeri kanadı, roket saldırılarını doğruladı. Hafta başında İsrail’in Gazze’nin kuzeyini hedef alan topçu saldırısında iki Hamas militanı ölmüştü.

 

140 nokta vuruldu

İsrail ordusunun Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre savaş uçakları aralarında silah üretilen ve depolanan bir yerin de olduğu 140 noktayı hedef aldı. Açıklamada, Hamas’ın İsrail’e 150 kadar roket fırlattığı, Sderot kentinde evlerin ve araçların hasar gördüğü belirtildi.

Bilanço büyüyor

Son dört ayda İsrail’in saldırıları sonucu 160’dan fazla Filistinli hayatını kaybetti. Filistinlilerin çoğu, Filistinli mültecilerin İsrail işgali altındaki topraklara dönme hakkı için her hafta düzenlediği gösterilerde hayatını kaybetti. Aynı dönemde, bir İsrail askeri öldü. Filistinlilerin balonlar ve uçurtmalara iliştirdiği yangın bombaları İsrail’in güneyinde yüzlerce yangına neden oldu, 3 bin hekrarlık ormanlık alan yandı.

ETİKETLER