15 Temmuz'da 7'den 70'e şehit düştüler

AA |  15 Temmuz 2017 Cumartesi - 11:11 | Son Güncelleme : 15 07 2017 - 11:15

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen kaybedilen canların acısı dün gibi hafızalarda yerini koruyor.


 İstanbul'da o hain gece her yaştan, her meslekten vatansever,  istiklali, istikbali ve bayrağı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  çağrısıyla sokağa çıktı ve bir an bile tereddüt etmeden vatanını korumak için  darbecilere karşı mücadele etti. Kadını erkeği, çoluğu çocuğu ile o gece tek  yürek olan Türkiye, hain darbeyi bastırdı ancak 250 vatan evladı da şehit düştü.
 
Hain darbe girişimini durdurmak için tanklara ve helikopterlerin  yağdırdığı kurşunlara gövdesini siper eden İstanbullu vatanseverler en büyük can  kaybını 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Çengelköy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin  önü ve Atatürk Havalimanı'nda verdi.
 
O gece, 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım'dan 16 yaşındaki Abdullah  Tayyip Olçok'a, ev hanımları Türkan Türkmen Tekin ve  Ayşe Aykaç'tan akademisyen  İlhan Varank'a, fotomuhabiri  Mustafa Canbaz'dan reklamcı Erol Olçok'a kadar pek  çok kişi şehitlik mertebesine erdi.
 
"Darbenin en genç şehidi"
 
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet  Müdürlüğü önünde yaşamını yitiren 15 yaşındaki işçi Halil İbrahim Yıldırım, en  genç şehit olarak kayda geçti.
 
Şanlıurfalı 5 çocuklu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Yıldırım,  İstanbul Bayrampaşa'da zorlu bir hayat mücadelesinin içerisinde gözlerini dünyaya  açtı.
 
Eğitim hayatını ortaokulda sonlandırmak zorunda kalan ve bir oto  galeride çalışmaya başlayan Halil İbrahim, darbe girişiminin yaşandığı gece yakın  arkadaşlarıyla mahallede oturup, çay içiyordu.
 
Saat 23.00'te eve giden Yıldırım, darbe girişimini televizyondan  öğrendi. Babasıyla sokağa çıkan ve Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne  giden Yıldırım, burada açılan ateş sonucunda babasının yanında şehit oldu.
 
"Darbenin en genç şehidi" olarak şehitler arasındaki yerini alan Halil  İbrahim Yıldırım'ın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.
 
Baba-oğul Olçok'lar yan yana şehit oldu
 
Darbenin en genç şehitlerinden bir diğeri de 15 Temmuz Şehitler  Köprüsü'nde 16 yaşında hayatını kaybeden lise öğrencisi Abdullah Tayyip Olçok  oldu. Reklamcı Erol Olçok (54) ile oğlu Abdullah Tayyip Olçok, FETÖ mensuplarının  köprüde halka ateş açması sırasında şehit oldu.
 
Darbe girişiminin yaşandığı gece Altunizade'deki evinde olan Erol  Olçok, kendisiyle köprüye gitmek isteyen oğluna ısrarla "Evde kal" dedi. Ancak  Abdullah Tayyip, babasının ısrarına aldırmayarak, darbecilere karşı onunla yan  yana mücadele etmek için köprüye gitti.
 
Olçok, Kısıklı'daki kalabalığa sürekli moral verip, "Bu vatan bizim,  kimse bu vatanı bizden alamaz. Köprüde sorun büyük arkadaşlar, orayı almamız  lazım." diyerek, vatandaşları köprüye yönlendirdi.
 
Köprü üstünde sürekli bir sağa, bir sola koşarak kalabalığa moral  veren Erol Olçok, kol kola yürüyen gençlerin önünde adeta pervane olmuşcasına,  "Yürüyün arkadaşlar, yürüyün. Allah bizimle birlikte. Milyonlar geliyor  arkanızdan." diyerek herkesin kenetlenmesini sağladı.
 
Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip, darbeci askerlerin açtığı ateş  sonucu hayatlarını kaybetti. Olçok ile oğlu Abdullah Tayyip'in cenazeleri,  Karacaahmet Mezarlığı'na yan yana defnedildi.
 
Türkiye'de siyasi iletişim kampanyalarının duayeni olan Erol Olçok'un  2007'de yaptığı "Durmak Yok Yola Devam", 2011'deki "Aynı Yoldan Geçmişiz Biz"  kampanyaları ile 2014'de "Bayrak", 2015'de Cumhurbaşkanlığı "Fors" filmleri,  milletin hafızalarında unutulmaz yer edindi. Erol Olçok, evli ve 3 çocuk  babasıydı.
 
Üniversite öğrencileri de şehit oldu
 
Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Mustafa Direkli, darbe girişimi  sırasında Orhanlı Gişelerinde şehit oldu. Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 2.  sınıf öğrencisi Direkli, darbe girişimini öğrendikten sonra arkadaşlarıyla Sabiha  Gökçen Havalimanı'na gitmek için yola çıktı.
 
Direkli, Orhanlı Gişeleri’nde kendilerini engellemeye çalışan darbeci  askerlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. Şehidin cenazesi, Şanlıurfa'da toprağa  verildi.
 
Daha 20 yaşındaki Burak Cantürk ise FETÖ'nün darbe girişimi sırasında  Çengelköy'de şehit oldu. Tatil dönemlerinde Çengelköy'deki bir kurufasulyecide  garsonluk yapan Balıkesir Üniversitesi İşletme Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Cantürk,  darbe girişiminin yaşandığı gece, babası ve kardeşiyle otomobile bindiği sırada  açılan ateş sonucu sırtından vuruldu.
 
Ümraniye'de hastaneye götürüldüğü sırada babasının kucağında şehadet  getirdikten sonra hayatını kaybeden Cantürk'ün cenazesi, Karacaahmet  Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Ev hanımları "Nene Hatun"u örnek aldı
 
Atatürk Havalimanı'na giderken darbeci askerlerin kullandığı tankın  altında kalarak yaralanan 52 yaşındaki ev hanımı Türkan Türkmen Tekin,  kaldırıldığı hastanede şehit oldu.
 
Tekin, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini televizyondan takip  ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına uyarak, eşi Ramazan  Tekin ile Esenler'deki Atışalanı Karakolunun önüne gitti. Erdoğan'ın İstanbul'a  geleceğini öğrenen Tekin çifti, toplanan grupla Atatürk Havalimanı'na doğru  yürüyüşe geçti.
 
Tekin, havalimanı bağlantı yolunda darbeci askerlerin vatandaşların  üzerine sürdüğü tankın altında kalarak ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede  şehit olan Tekin’in cenazesi, Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Diğer bir ev hanımı Ayşe Aykaç da 15 Temmuz'daki darbe girişimi  sırasında eşiyle gittiği 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü'nde hayatını kaybetti.  Aykaç, kalkışmayı öğrendikten sonra namazını kılıp, eşiyle birlikte köprüye doğru  yola çıktı.
 
Köprüye gitmeden önce ailesiyle helalleşen 4 çocuk annesi Aykaç,  Altunizade'ye gelince eşiyle araçtan indi. Aykaç, eşiyle köprüye doğru yürürken  açılan ateş sonucu şehit edildi. Aykaç'ın cenazesi Çengelköy Mezarlığı'nda  toprağa verildi.
 
Bir muhasebe şirketinde çalışan 51 yaşındaki Sevgi Yeşilyurt ise 15  Temmuz Şehitleri Köprüsü'nde FETÖ mensubu askerlerin açtığı ateş sonucu şehit  düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbeye ilişkin açıklamasının  ardından sokağa çıkarak köprüye giden Yeşilyurt, darbeci askerlere karşı yanında  bulunanlarla mücadele etti. Bu sırada açılan ateş sonucu şehit olan Yeşilyurt’un  cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yeşilyurt, iki çocuk  annesiydi.
 
Basın şehidi Cambaz, göğsünden vuruldu
 
Yenişafak gazetesi fotomuhabiri 53 yaşındaki Mustafa Cambaz, FETÖ  mensubu askerlerin açtığı ateş sonucu Çengelköy'de şehit düştü.
 
Evinde bulunduğu sırada darbe girişimini duyan Cambaz, eşinin "gitme"  uyarısına rağmen, "Bu olaylar başlamışken beni evde tutamazsın" diyerek  Çengelköy'e gitti.
 
Cambaz, arkadaşlarıyla buradaki bir çay bahçesinde bir süre oturduktan  sonra akşam namazını kılmak için camiye gitti. Camiden çıktığı sırada köprünün  bir tarafındaki trafik akışının durduğunu gören Cambaz, bir süre sonra yükselen  silah sesleri üzerine, arkadaşlarıyla semtteki karakolun önüne gitti. Burada  rütbeli bir asker, "İhtilal oldu, burayı bize teslim edeceksiniz." diyerek,  polislerden Çengelköy Karakolunu boşaltmalarını istedi.
 
Karakoldaki polislerin teslim olmaması üzerine, silah sesleri yeniden  yükseldi. Silah seslerini duyan vatandaşlar, karakolun önünde toplanmaya başladı.  Toplanan esnaf ve vatandaşlar, "Biz siviliz, siz bizim askerimiz olamazsınız."  diye bağırmaya başladı. Askerler de havaya ateş edip, "geri çekilin" dedi. Halk  geri çekilmeyince, darbeci askerler ateş etmeye başladı. FETÖ'cü askerlere  direnen grupta yer alan Cambaz, açılan ateş sonucu göğsünden vurularak şehit  oldu.
 
Evli ve bir çocuk babası Cambaz'ın cenazesi, Çengelköy Mezarlığı'nda  toprağa verildi.
 
"Burası Çanakkale'dir, burası umredir" diyerek şehit düştü
 
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi 45 yaşındaki  Prof. Dr. İlhan Varank ise Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde  şehit düştü.
 
İlhan Varank, FETÖ mensubu askerleri durdurmak için ilk önce Vatan  Caddesi'ne, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu Saraçhane'ye  gitti.
 
Darbeci askerlerin, belediyenin başkanlık girişi önünden hedef alarak  ateş etmesi sonucu bazı vatandaşlar yaralanarak yere düştü. Gençleri uyararak,  ateş açılan yerleri gösteren Varank, yakınındakilere siper alarak kendilerini  korumaları gerektiğini söyledi. "Burası Çanakkale'dir, burası umredir" diyerek,  yakınındakileri cesaretlendirdi.
 
Darbeci askerlerin adeta cehennem yerine çevirdiği belediye binası  önünde açılan ateş sonucu omzundan vurularak yaralanan Varank, yere düşmesine  rağmen, çevresindeki vatandaşları, "Korkmayın, Allah büyük" diyerek onları bir  arada tutmaya çalıştı.
 
Vatandaşların yardımıyla Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesine götürülen  Varank, burada şehit düştü. Varank, Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninin  ardından Şehzadebaşı Camisi Haziresi'nde toprağa verildi.
 
Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi  Bölümü Başkanlığı görevini yürüten Varank, evli ve iki çocuk babasıydı.
 
Şehit Kantarcı geride 3 yetim bıraktı
 
Çengelköy'de, darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan 37  yaşındaki esnaf Halil Kantarcı, kaldırıldığı hastanede şehit oldu. 
 
Kantarcı, televizyondan Çengelköy Karakolunun darbeci askerler  tarafından ele geçirilmek üzere olduğu haberini aldıktan sonra, eşinin  uyarılarına rağmen çocuklarını öperek evden ayrıldı. Çengelköy'e giden Kantarcı,  burada askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı.
 
Kaldırıldığı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şehit olan  Kantarcı'nın cenazesi, Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Şehit geride, 9  aylık, 2,5 ve 9 yaşında 3 yetim bıraktı.
 
Faslı Merrun da Türkiye için şehit oldu
 
Darbe girişiminde hayatını kaybeden en yaşlı şehitlerden biri olan  kalıpçı Cemal Demir, oğlu Yusuf Demir'le Bilecik'ten işten dönerken, Çamlıca  Gişelerinde trafiğe takıldı. Demir daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın darbe girişimi sonrası yaptığı çağrıyı radyoda dinledi.
  
Bunun üzerine oğluyla Boğaziçi Köprüsü’ne doğru hareket eden Demir,  Kısıklı’ya yakın bir yerde arabasını park etti. Oğluyla yürüyerek köprüye yönelen  Demir, buradaki arbede sırasında oğluna arabaya gitmesini söyledi. Darbeci  askerlerin açtığı ateş sonucu şehit olan Demir’in cenazesi Eyüp Mezarlığı'nda  toprağa verildi.
  
Fas vatandaşı Cevad Merrun, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında  Taksim'de vurularak şehit oldu. Yaklaşık 6 yıl önce çalışmak için Türkiye'ye  gelen Merrun, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu bilgisini aldıktan sonra  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokağa çıktı.
 
Merrun, Taksim'de darbecilere direndiği sırada askerlerin açtığı ateş  sonucu şehit oldu. Bir çocuk babası Merrun'un eşi 5 aylık hamileydi. Taksim'de  seyyar satıcılık yapan Merrun'un cenazesi, Fas'ın Tanca kentinde toprağa verildi.