14 Aralık operasyonu naklen gözaltı

MEHMET ALİ DEMİR - ELİF ALTIN / VATAN İSTİHBARAT |  15 Aralık 2014 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 15 12 2014 - 2:30

Cemaat’e yönelik operasyonda Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’yla birlikte 27 kişi gözaltına alındı. Polisin binaya girişi, Dumanlı’yı gözaltına alışı saniye saniye canlı yayında izlendi


İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı tehdit ve yıldırma yöntemlerini kullanarak örgütsel yapı oluşturarak bu yapı altında iftira, kişiyi hürriyetten yoksun bırakma, belgede sahtecilik’ iddiasıyla yürütülen soruşturma dün sabah operasyona dönüştü.

Gözaltı listesinde 31 kişi var

Sabah erken saatlerde 13 şehirde düzenlenen operasyonlarda, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu’nun da aralarında olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Zaman Gazetesi’nin eski yazarlarından Hüseyin Gülerce’nin de bulunduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Listede yer alan gazeteci Nuh Gönültaş’ın önceki gün yurt dışına gittiği öne sürüldü.

Silahlı terör örgütü suçlaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ‘14 Aralık Operasyonu’ başlığıyla yaptığı açıklamada gözaltı kararına ilişkin şu bilgileri verdi: “2014-133596 sayılı soruşturma dosyası kapsamında bir kısım medya mensupları ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek, ‘Tahşiye’ adlı suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespiti üzerine bu soruşturmayı yürüten ve soruşturma öncesi yayın yapan ismi geçen kişilerin 13 Aralık 2014 tarihli talimatımızla silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere, şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir.”

Emniyetteki ‘paralel yapı’ iddiasıyla tutuklanan 5  polis hakkında bu operasyon kapsamında da işlem yapılacağı öğrenildi.

Kritik operasyonların müdürleri de içeride
 
Operasyonda eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve eski Siirt Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu ile eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder gözaltına alındı.

Ergenekon, şike, KCK

Mutlu Ekizoğlu, kamuoyunda çok tartışıylan Ergenekon ve Şike operasyonunu yöneten emniyet müdürüydü. İstanbul’da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapan Ekizoğlu, daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve ardından Organize Şuçlar’dan Sorumlu İl Emniyet Müdürlüğü görevlerini yürütmüştü. 1. sınıf emniyet müdürü olan Ekizoğlu önce  Siirt Emniyet Müdürü olarak atanmış, geçen mayıs ayında ise açığa alınmıştı. Ekizoğlu, Fenerbahçe’ye yönelik operasyonda Aziz Yıldırım’ın gözaltı fotoğraflarını sızdırmakla suçlanmıştı.  Ergenekon sanıklarının avukatları Ekizoğlu’nun hukuksuz işlemler yapmakla suçluyordu. Tufan Ergüder ise İstanbul’da Ergenekon, Balyoz ve KCK operasyonlarını başından beri yürüten isimdi. Ergüder, Terörden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısıyken Ekizoğlu, Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak atanmıştı.

Geçen şubat ayında Hakkari Emniyet Müdürlüğü görevinden istifa etmişti.