137 yılın sıcaklık rekoru kırıldı!

AA |  10 Ağustos 2017 Perşembe - 23:19 | Son Güncelleme : 10 08 2017 - 23:19

ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve geldikten sonra, kendi yönetimi altında yayınlanan ilk kapsamlı İklim Durumu Raporu, 2016'yı gezegenin en sıcak yılı olarak ilan ederken 137 yılın sıcaklık rekoru kırıldı.


Başkan Trump'ın, ülkesinin 2015 Paris İklim Değişimi Anlaşması'ndan  çekileceğini resmen Birleşmiş Milletler'e bildirmesinden bir hafta sonra  yayınlanan 2016'nın "İklim Durumu Raporu, Trump'ın bilinen İklim Değişimi tavrına  karşı "çarpıcı sonuçlar" ortaya koydu.
 
Trump yönetimi altındaki ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin  (NOAA) iklim değişikliğinin etkilerinin kapsamlı bir değerlendirmesi  niteliğindeki rapora göre, "en sıcak yıl rekoru"yla birlikte, "en yüksek deniz  seviyesi sıcaklığı" ve "Kuzey Buz Denizi'nde (Artik Okyanusu) ve Antarktika'da  deniz buzları seviyesinde azalma" rekorları kırıldı.
 
Tamamı internette yayınlanan 280 sayfalık raporda ayrıca, "karbon  dioksit (CO2), metan ve azot oksit de dahil olmak üzere, ısınmaya neden olan tüm  önemli sera gazı, yeni zirvelere yükseldi" ve "Atmosferdeki CO2 konsantrasyonu  milyon başına parça (ppm) oranı 402.9'a çıktı.".
 
Raporda öne çıkan sonuçlardan bazıları şu şekilde gerçekleşti:
 
"403 ppm ile en yüksek karbondioksit konsantrasyonu", "dünya genelinin  yüzde 12'sine ulaşan en geniş kuraklık", "0.38 dereceye ulaşan en yüksek deniz  yüzeyi su sıcaklığı", "82 milimetre ile1993'den sonra 6 yıldır art arda en yüksek  deniz seviyesi."
 
Raporda "2014, 2015 ve 2016 yılları art arda insan kaynaklı iklim  değişikliğinin etkisi olmadan kaydedilen en sıcak yıllar" olduğu belirtilirken,  sıcaklık rekorlarının, "Uzun dönemli küresel ısınma ve güçlü En Nino  etkilerinden" kaynaklandığı kaydedildi.
 
Dünyadaki buzulların art arda 37 yıl boyunca küçüldüğü ve bu  küçülmenin ortalama bir metre civarında olduğu kaydedilen raporda, tropikal  siklonlar ve aşırı yağışlar artarken, kuraklıkların da arttığı bilgisiyle  birlikte, sıcaklığın yukarı okyanuslarda rekor düzeye varan sıcaklıklara yol  açtığı belirtildi.
 
İklim değişimine insanoğlunun neden olduğu konusundaki bilimsel delili  reddeden Trump, bunu Çinliler tarafından icad edilen "bir aldatmaca" olarak  nitelemişti.