128 uçakla geldiler

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 2:30

İranlı turistlerin Kurban Bayramı için ilk rotası Türkiye oldu. 5 günde 128 uçakla Türkiye’ye gelen 25 bin İranlı; Bodrum, Dalaman, Antalya ve İzmir gibi tatil bölgelerine geçiş yaptı.


Kurban Bayramı tatili için yurt dışına çıkan İranlılar’ın ilk rotası Türkiye oldu. 128 uçak dolusu İranlı turist, tatil için Türkiye’ye geldi. Türk ve İranlı havayolu şirketleri Türkiye ile İran arasında hava köprüsü kurdu. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına 5 günde Tahran’dan 85, Tebrizden 15, İsfahan, Meşhed, Şiraz ve Urumiye’den 5 ve Ahvazdan da 3 sefer gerçekleşti. Ankara Esenboğa Havalimanına da Tahran’dan 5 sefer yapıldı. Pegasus Havayolları da Tahran-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşlarında doluluk oranlarına ulaştı. 
 
5 günde 25 bin kişi
 
Yoğun talep nedeniyle THY, Tahran’dan 5 günde yaptığı 25 seferin 15’ini 305 yolcu kapasiteli geniş gövdeli Airbus 330 tipi uçaklarla gerçekleştirdi. Bu seferlerde yaklaşık 25 bin kişi seyahat edip Atatürk Havalimanı’ndan transit başka ülkelere gidenler hariç 16 bin İranlı turistin tatil için Türkiye’ye giriş yaptığı tahmin ediliyor. İstanbul’dan Türkiye’ye giriş yapan İranlılar, genellikle Bodrum, Dalaman, Antalya ve İzmir gibi tatil noktalarına uçtular. İran havayolu şirketlerinden de daha fazla yolcu taşımaya imkan tanıyan Airbus 340 tipi uçaklarla Türkiye’ye sefer yapanlar oldu.
THY ile İran’dan gelen yolcuların yarısı, İstanbul aktarmalı çoğunlukla ABD’nin Los Angeles, San Francisco kentleri ile Fransa, Almanya ve İskandinav ülkelerine uçtu.
 
Tek sefere 200 TL harç ücreti
 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Haziran döneminde İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının düşmesine rağmen, uzun vadede İran’dan gelen turist sayısında azalma beklemediğini söyledi. Ekonomik yaptırımlardan dolayı İran para biriminin ciddi değer kaybettiğini dile getiren Ayık, “Devletin de buna karşı aldığı yurt dışı harcı tedbiri var” dedi. İran Hükümeti, daha önce sadece 22.5 lira ödeyerek sınır kapısından çıkışına izin verdiği vatandaşlarından 1 Nisan’dan itibaren ilk çıkış için 200 lira, bir sonraki seyahatte yüzde 50 artırarak 300 lira, 3’üncüsünde de yaklaşık 400 lira çıkış ücreti alıyor.
 
Yüzde 13 artışla 1 milyon İranlı turist
 
ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran para biriminin bu yıl yüzde 130 değer kaybetmesi ve İran’ın uyguladığı yurt dışı çıkış harcının olumsuz etkisiyle Türkiye’ye Haziran ayında gelen İranlı turist sayısı yüzde 30 düşüşle 162 bine indi. Bu düşüşe rağmen yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre İranlı turist sayısı yüzde 13.5 artışla 1 milyon 142 bine yükseldi. 
 

ETİKETLER