126 bin yıllık mamut fosili bulundu

19 Eylül 2015 Cumartesi - 17:12 | Son Güncelleme : 19 09 2015 - 17:12


Arkeologlar Yakutistan'da neredeyse tamamı korunmuş mamut fosili ortaya çıkardı. Geçmişte bulunan beş fosile kıyasla daha eksiksiz olan fosil, buna rağmen 3 metreye ulaşan boyuyla biraz daha küçük. Arkeologlar, mamutun dişlerinin 2,5 metreye ulaştığını ve her birinin 75 kilo geldiğini belirtti. 
Moskova Paleontoloji Enstitüsü'nden Yevgeny Mashcenko, "İskeletin küçük ayak kemikleri bile yerinde duruyordu. Sağ arka ayak ise bulunmuyordu. Muhtemelen mamut hayattayken koptu" bilgisini verdi. 
Mashcenko, Suola Nehri'nin eteklerinde bulunan fosilin, yıllar içinde erozyona uğrayan toprak ve buz karışımının altında ortaya çıkarıldığını söyledi. Rusya'nın en soğuk bölgesi olarak bilinen Yakutistan'da geçmişte birçok fosil bulunsa da, tüylü mamut neredeyse eksiksiz olması ve yaşıyla diğerlerinden ayrılıyor. 
 
Mamutun 2,5 metre uzunluğundaki dişlerinin her biri 75 kilo geliyor.
 
Step mamutlarının Pleistosen buzul çağına denk gelen yaklaşık 600 bin ila 370 bin yıl önce yaşadıkları ve tüylü mamutların ataları olduğu kabul ediliyor. Yeni bulunan mamut iskeleti ise 126 bin yıl öncesine uzanıyor. 
 
Yakutistan Bilim Akademisi'nden Albert Protopopov, "Pleistosen döneminin ortalarında bölgenin daha sıcak olduğunu sanıyoruz. Ancak bu fosil buz toprağın altında korunmuş. Dahası, fosilin civarında bölgede daha sonra yaşadığını düşündüğümüz canlıların da iskeletleri bulundu" dedi. 
Rus yetkililer bölgede daha geniş çaplı kazı yaparak daha fazla fosil arayacaklarını belirtti. 

ETİKETLER

mamut fosili