125’inci ölüm!

09 Temmuz 2009 Perşembe - 2:33 | Son Güncelleme : 09 07 2009 - 2:33

Tuzla Tersanesi'nde patlama


Tuzla’daki Çelik Trans Tersanesi’nde, geminin yakıt tankında kaynak yapılırken yangın çıktı. Gemiden çıkmak isterken ayağı takılarak düşen Bayram Kütük (45) alevler arasında kalarak hayatını kaybetti.

Yangın, dün saat 15.00 sıralarında ağır tonajlı gemilerin inşa edildiği Çelik Trans Tersanesi’nde meydana geldi. Kastamonu Cide Tersanesi’nde yapıldıktan sonra elektirik ve iç donanım tesisatı için Tuzla Çelik Trans Tersanesi’ne getirilen NOUSSA isimli akaryakıt tankerinin başaltı kısmında kaynak yapılırken yangın çıktı. Akaryakıtın konulduğu hangarların olduğu bölümde çıkan yangın sonrasında, gemide bulunan işçiler hızla olay yerini terk etmeye başladı.

Kaçarken ayağı takıldı

Yangın nedeniyle gemiyi saran duman yüzünden işçiler zor anlar yaşadı. Yaşanan panik sırasında, dışarı çıkmak isteyen işçilerden Bayram Kütük (45), ayağı takılarak yere düştü. Diğer işçiler gemiden çıkmayı başarırken içerde kalan Kütük feci şekilde yanarak hayatını kaybetti. Olay sırasında gemide bulunan iki işçi de hafif şekilde yaralandı.

Yangına, gemi personeli ve tersane yangın söndürme ekibi ilk müdahaleyi yaptı. Ekipler yetersiz kalınca, Tuzla ve Pendik itfaiye ekiplerinden yardım istendi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yaklaşık 1 saat süren çalışma sonrasında yangını kontrol altına aldı.

Soğutma çalışmaları tamamlandıktan sonra polis ve Tuzla Liman Başkanlığı ekipleri gemiye girerek inceleme yaptı. Gemiden çıkartılan 45 yaşındaki işçi Bayram Kütük’ün cesedi önce Tuzla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne daha sonra da otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi.

1984’ten beri gemi sanayine hizmet veren Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde, son çıkan olayla birlikte, 25 yılda ölen işçi sayısı 125’e yükseldi.

Geçen yıl 19 Şubat 2008 yılında yapımı tamamlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında İstanbulluların kullandığı 370 bin oyla seçilen Fatih isimli vapur da, Tuzla Çelik Trans Tersanesi’nde düzenlenen törenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından denize indirilmişti.

Gemi işçileri Unkapanı’na yürüdü

AYLARDIR maaş alamadıklarını söyleyen 31 tersane işçisi dün Pendik Askeri Tersanesi önünde toplandı. Tek sıra halinde yürüyüşe geçen grup, E-5 Karayolu üzerinden Kadıköy’e ulaştı.Sık sık “Ücret hakkımız gasp edilemez”, “Tersane işçisi köle değildir” sloganları atan topluluk Kadıköy’den vapurla Eminönü’e geçti. Buradan da İstanbul Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne giderek şikayet dilekçesi verdi.

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • irfan kayalarTAYYİP-İN YA DA SANAYİ BAKANLIĞINI İŞGAL EDENİN BÖYLE BİR DERDİ VAR MI?09.07.2009 01:09
  • Ahmet Fahri UzAKP iktidarı döneminde bu tersane tam bir ölüm makinesi haline geldi! Bu kriz ortamında işsiz kalmamak için işçi kardeşlerimiz iş güvenlikleri olmadan verilen her türlü işi yapıyorlar. Hepsi çoluk çocuk sahibi. YAZIK!08.07.2009 03:08