12,5 milyon kişiye sigorta şoku

31 Mart 2015 Salı - 5:23 | Son Güncelleme : 31 03 2015 - 5:34


Meclis'te bu hafta görüşülmesi beklenen torba yasadan 12.5 milyon genel sağlık sigortalı vatandaşa kötü haber. Düzenleme ile trafik kazasına uğrayan kişinin sağlık giderleri SGK tarafından karşılanırken genel sağlık sigortalılara kısıtlama getirilecek.
 
TBMM’de bu hafta görüşülmesi beklenen torba yasadan 12.5 milyon genel sağlık sigortalı (GSS) vatandaşı kazazede yapacak düzenleme çıktı.
 
CHP’li Aytuğ Atıcı düzenlemeyi “Trafik kazasında kırılan bir tampon yerine en iyi tampon takılabilirken, kazada bacağını kıran bir vatandaş kaliteli bir protez ve ortezden faydalanamayacak” diye özetledi.
 
GSS'lilere kısıtlama
 
Trafik kazası geçiren vatandaşın hiçbir kısıtlama olmaksızın SGK tarafından karşılanan tedavi giderlerinde, genel sağlık sigortalılara has kısıtlama getirildi. Sağlık Komisyonu’nda kabul edilen düzenleme yasalaşırsa trafik kazası geçiren bir genel sağlık sigortalı vatandaş birçok tedaviden yararlanamayacak.
 
Açık ameliyat olmak zorunda
 
CHP Sağlık Komisyonu üyesi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Örneğin kaza sonucu safra kesesi ameliyatı olması gereken bir GSS’li vatandaşın operasyonu SGK karşılamadığı için kapalı yöntemle yapılamayacak. Vatandaş karnı yarılarak açık ameliyat olduğu için 10-15 gün yatmak zorunda kalacak” dedi.
 
Özel sigortaya mahkûm
 
Devletin vatandaşını bütün sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için, kasko yaptırır gibi özel şirketlere tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaya mecbur bıraktığını söyledi.
 
Mevcut durumda GSS’li vatandaşların birçok sağlık hizmetinden yararlanamadığını belirten Atıcı, “Örneğin burnunda problem var ve horluyor. Ameliyat olması gereken bu vatandaş estetik kapsamına girdiği için bu ameliyatı olamıyor. Protez ve ortezlerde hepsini karşılamıyor. En ucuzunu vatandaşa layık görüyor” dedi. “Ben sana temel sağlık hizmeti sunarım. Bunun ötesinde bir şey istiyorsan ya cebinden ödeyeceksin veya tamamlayıcı sağlık sigortası yapacaksın diyor” ifadelerini kullandı.
 
GSS’lilerden tahsil edilecek
 
Düzenleme ile Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Yasada yer alan kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın SGK tarafından karşılanır” ifadesine, “genel sağlık
sigortalısı sayılanlar için belirlenen sağlık hizmeti geri ödeme usul ve esasları çerçevesinde” ibaresi eklenecek.
 
Vatandaşın tedavisinden kısılıyor
 
Kazalarda tedavi giderleri trafik sigorta şirketlerinden tahsil edilirken, hükümet sigorta poliçelerinden yüzde 10 almak şartıyla tedavi giderlerini Hazine’den karşılamaya başladı. Masrafları azaltmanın yolunu da vatandaşın tedavisini kısıtlamakta buldu.
 
Kaynak:Bugün
 

ETİKETLER