117 milyar dolarlık veto

14 Mart 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 2:30

Ticaret savaşını başlatan ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de 117 milyar dolarlık tarihi şirket evliliğini veto etti. Trump, ‘güvenlik’ gerekçesiyle Singapurlu Broadcom’un Qualcomm’u almasına izin vermedi.


Ticaret savaşını başlatarak tüm dünyanın eleştiri oklarını yönelttiği ABD Başkanı Donald Trump, bu kez tarihi evliliği veto etti. Trump, ABD’li çip üreticisi Qualcomm’un Singapur merkezli Broadcom firması tarafından 117 milyar dolara satın alınmasını engelleyecek başkanlık kararını imzaladı. 
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, 2 şirket arasındaki satış sürecini doğrudan ilgilendiren bir karar kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre Trump, ‘ulusal güvenlik’ gerekçelerine atıf yaptığı başkanlık kararında söz konusu satışın uygun olmadığını vurguladı. Kararda Trump’ın, “Broadcom ve ortaklarının, ABD’nin ulusal güvenliğini zaafa uğratabilecek adımlar atabileceğine yönelik yeteri kadar sağlam kanıt bulunuyor” ifadesine yer verildi.
 
En büyük satış olacaktı
 
Gerçekleşmesi halinde teknoloji tarihinin en büyük anlaşması olacağı belirtilen sürecin önünü kapatan kararda, Qualcomm’un satışının yasaklandığı kaydedildi. 
İlk olarak ABD’de kurulan ancak 2016’da Avago firmasına satılarak Singapur merkezli olarak yeniden yapılanan Broadcom, Qualcomm’u satın alarak özellikle mobil teknolojiler ve çip üretimi alanında dünyanın en önemli oyuncuları arasında daha da üst sıralara tırmanmak istiyordu.
ABD Hazine Bakanlığı 5 Mart’ta ilgili teknoloji firmalarına mektup göndererek özellikle 5G teknolojisiyle ilgili satış süreçlerinin ulusal güvenlik riski oluşturabileceği uyarısında bulunmuştu.
 

ETİKETLER