100 TL’lik botoksa dikkat!

Öznur KARSLI  |  10 Ekim 2012 Çarşamba - 20:53 | Son Güncelleme : 10 10 2012 - 20:53

Sonunda botoksun da sahtesi pazara girdi


Estetik operasyonlarında en çok tercih edilen uygulamalardan olan botoksun da sonunda sahtesi pazara girdi. Kaçak yollardan Türkiye’ye sokulan ve içinde fare ile domuz atığı bulunduğu tespit edilen ‘çakma botoks’ 100 TL’ye kadar düştü.

GENÇLEŞMEK, alındaki kırışıklıkları gidermek ve çeşitli sağlık sorunlarını gidermede kullanılan en etkili yöntemlerden olan “botoks” uygulaması da tıpkı zayıflama hapları gibi merdiven altına düştü. Türkiye’ye Uzak Doğu ve Ortadoğu’dan bavullarla getirilen sahte botokslar birden fazla kişilere uygulanıyor, içlerinde fare ve domuz atıkları olanlar yüzde kalıcı zararlara hatta bazen ölüme yol açıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmediği için Türkiye’ye kaçak yollarla getirilip pazarlanan botokslar” estetik merkezlerine bavul içinde sunuluyor, fırsat sitelerine çeşitli kampanyalar adı altında düşen bu tip botoksların fiyatları da 100 liraya kadar düşüyor.

FİYAT VE KALİTE ÖNEMLİ: Dünya Göz Altunizade Hastanesi Göz Estetiği Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan getirilen sahte botoks ürünleri için hastaları uyarıyor: “Botoks ilacın ticari adı. ABD malı bir malzeme, FDA’den (Amerikan İlaç Dairesi) onaylı. Ülkemizdeki botoks uygulamalarında ise Ortadoğu’dan gelen katkı maddeli ürünler kullanılıyor. İçlerinde fare, domuz atığı bulunanları da var. FDA, orjinal ABD botoksunun 100 ünite olduğunu söylüyor. Ancak doğudan gelenler 500 üniteye kadar çıkıyor. Bu da birden fazla kişiye kadar paylaştırılıyor. Böylelikle ürün açıldıktan sonra bozuluyor. İlk hastada olumlu etki gösteriyor, ancak diğerlerinde kötü sonuçlara yol açıyor. Katkı maddeli ürünler iğnenin yapıldığı bölgede ciltte kızarıklık, morarma, şişme ve en önemlisi ölüme kadar giden genel şoka sebep oluyor. Orjinal botoksun şişesi 400 lira, 100 lira da hekimin emeğini düşünürseniz standart fiyatı 500 lira. Zaten uzman bir hekim botoksu ortalama 1500 TL’den aşağı yapmaz. Yani 500 TL’nin altında kesinlikle botoks yaptırılmamalı”

BOTOKSU HEKİM YAPMALI: Akçay, botoksun güvenilirliğini anlamak için de 2 yol gösteriyor:”Fırsat sitelerinde, merdiven altında 100 liraya kadar düşen botoks uygulaması doktorlar tarafından değil güzellik uzmanlığı eğitimini almış kişiler tarafından yapılıyor. Sağlık Bakanlığı botoks uygulamasını 4 branşa emanet ediyor. Bu branşlarda göz doktorları, plastik cerrahlar, dermatologlar ve nörologlar yer alıyor. Orjinal botoksun ömrü 4 ile 6 ay arasında değişir. Katkı maddeli olanlar 1 ay da etki gösterebilir, 3 ay da.”