10 ünlü şirket kapımızda

11 Ocak 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 11 01 2018 - 2:30

BIST Başkanı Himmet Karadağ, 900’e yakın şirketle halka açılma konusunda görüşmelerde bulunduklarını belirterek, “Türkiye’nin önde gelen ve bilinen markalarına sahip 10 şirket halka arz için başvurdu” dedi


BIST Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, 10 şirketin halka arz için başvuruda bulunduğunu açıkladı. 2017’de 3 şirketin halka arz olarak borsada işlem görmeye başladığı ve toplam 1.2 milyar TL fon sağladığını aktaran Karadağ, önümüzdeki dönemde büyük ölçekli halka arzlar beklediklerini ifade etti. Karadağ, “900’e yakın şirketle halka açılma konusunda toplantılar yaptık. Halihazırda ülkemizin önde gelen ve bilinen markalarına sahip 10 şirket, paylarının halka arz edilerek borsada işlem görmesi için başvuru yaptı” dedi.

Gayrimenkul sertifikalarının yüzde 25 kadar iskontolu işlem gördüğünü belirten Karadağ, pay piyasasında yerli yatırımcıların yabancılara göre satın aldıkları payları ellerinde çok daha kısa süre tuttuklarına işaret ederek, gayrimenkul sertifikalarında da benzer bir tablonun oluştuğunu söyledi. Karadağ, bu eğilimin gayrimenkul sertifikasında fiyatı aşağı yönlü baskıladığını kaydetti.

Karadağ, “Ayrıca daha önce hiç pay senedi satın almamış

2 bine yakın yeni yatırımcı piyasa dinamiklerine yeterince hakim olmadığı için fiyatların aşağı doğru hareket etmesinden dolayı ellerindeki sertifikaları satma eğilimine girdi ve bu da fiyatların aşağı yönlü hareketini hızlandırdı. Oysa sertifikaya dayanak olan projenin satış ofisi fiyatları ile mukayese edildiğinde borsa fiyatının yüzde 25’ler civarında iskontolu olduğu görülebilir” şeklinde konuştu.

Teşvikler değerlendiriliyor

Borsa İstanbul’un halka arz çalışmaları hakkında da bilgi veren Himmet Karadağ, sürecin Türkiye Varlık Fonu (TVF) önderliğinde ilerlediğini söyledi. Şirketlerin halka arzında özellikle yerli bireysel yatırımcıyı teşvik etmek için bazı adımlar atmaları gerektiğini ifade eden Karadağ, kendilerinin de halka arz döneminde yatırımcıları teşvik etmek amacıyla atabilecekleri adımları değerlendirdiklerini kaydetti.