10 soruda Bitcoin

Hasan Genç / genchasan@gmail.com |  12 Kasım 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 12 11 2017 - 2:30

Son dönemde ilgi oldağı olan ve değeri katlanarak artan sanal para birimi BitCoin hakkında en temel 10 sorunun cevabı


Bitcoin nedir?

Açık kaynak kodlu ve şifreli bir algoritma üzerinden geliştirilen bir sanal para birimidir. Bitcoin, bilgisayar veri depolamadaki en küçük birimi temsil eden ‘bit’ ve bozuk para anlamına gelen ‘coin’ kelimelerinden türetilmiştir.

Kim geliştirdi?

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’i yıllarca Satoshi Nakamato isimli bir programcının geliştirdiği kabul ediliyordu. Ancak Avustralyalı bilişim uzmanı Craig Steven Wright, Bitcoin’i kendisinin geliştirdiğini ve Satoshi Nakamato ismini kullanarak kendini gizlediğini açıklasa da Bitcoin’i kimin geliştirdiği konusu halen gizemini koruyor.

Nasıl üretiliyor?

Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Bilgisayar grafik işlemcilerini (GPU) kullanarak açık kaynak kodlu algoritma üzerinden Bitcoin üretiliyor.

Nasıl saklanıyor?

Yazılım ya da donanım özellikli dijital cüzdanları kullanarak şifrelenmiş bir şekilde Bitcoin’lerinizi kendiniz saklayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Bitcoin borsası olarak hizmet sunan bir platformda hesap açmak.

Hangi ülkenin kontrolünde?

Bitcoin bir ülkenin ya da bankanın kontrolünde değildir. Peer 2 Peer (P2P) yöntemiyle aracısız bir şekilde transfer edilebilmektedir.

Fiyatı nasıl belirleniyor?

Tamamen arz talep dengesine göre fiyatı belirleniyor. Talep arttıkça fiyat da yükseliyor.

Güvenilir mi?

Teknik olarak Bitcoin algoritmasının bir açığı bulunmamakta. Ancak dijital cüzdanınızın şifresinin çalınması ya da cüzdanı sakladığınız bilgisayarın çökmesi gibi hataları geri alma şansınız yok.  Bitcoin transferlerinde iz sürülememesi nedeniyle hesabınızın hacklenmesi halinde bir bardak soğuk içmekten başka seçeneğiniz yok.

Her yerde geçerli olacak mı?

Bitcoin ile satış yapan iş yerlerinin sayısı hızla artsa da direkt Bitcoin ile satın alabilecekleriniz sınırlı. Ancak Bitcoin’i istediğiniz para birimine çevirip kullanabilirsiniz.

Gerçek paradan farkı nedir?

Bitcoin blockchain adı verilen dağınık ve denetlenemeyen bir yapıda çalışmaktadır. 

1 Bitcoin kaç TL

Bu yazıyı kaleme aldığımda 1 Bitcoin 30 bin TL’ye dayanmıştı. Oldukça değişken bir seyir izleyen Bitcoin fiyatı sert iniş ve çıkışlar sergileyebiliyor.

Troy logolu ByNoGame Kart

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle geliştirilen ön ödemeli Param ByNoGame Kart ile internette, mağazalarda, tüm banka POS’larında ödeme veya harcama yapılabildiği gibi, içerisindeki bakiye de ATM’lerden nakit olarak çekilebiliyor.   

ETİKETLER