Büyümek için harekete geçtiler

AA |  30 Kasım 2019 Cumartesi - 17:42 | Son Güncelleme : 30 11 2019 - 17:50

OSTİM Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar, "Gelecek yıl 1 milyon dolarlık ve Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'e kadar ise 10 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz." dedi.


OSTİM Teknopark Genel Müdürü Derya  Çağlar, kuruldukları 2018 yılından bugüne kadar 6 ülkeye yaklaşık 500 bin  dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, "Gelecek yıl 1 milyon dolarlık ve Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'e kadar ise 10 milyon dolarlık ihracat  yapmayı hedefliyoruz." dedi.
 
Çağlar, teknoparkın Ankara, Atılım,  Başkent, Çankaya, Hacettepe, Ostim Teknik ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji  üniversiteleriyle ortaklıkları bulunduğunu söyledi. OSTİM OSB'de faaliyet gösteren yaklaşık 6 bin 200 işletmeye,  üniversite-sanayi iş birliği yoluyla teknolojiye erişim ve geliştirilen  teknolojilerin ticarileştirilmesi imkanı sağladıklarını dile getiren Çağlar,  yüzde 52 doluluk oranına ulaşan teknoparkta, savunma, yazılım, bilişim,  elektronik, makine ve tasarım sektörlerinde faaliyet gösteren 49 firmanın  bulunduğunu ifade etti.
 
Çağlar, OSTİM Teknopark'taki Teknoloji Üretim Atölyesi'nde, 1600  metrekarelik alanda, KOBİ'ler, girişimci, tasarımcı ve öğrencilerin prototip  üretmelerine ve Ar-Ge çalışmalarına olanak tanıdıklarını anlattı.
 
Teknoparkın OSTİM Teknik Üniversitesi ile aynı kampüste yer alması ve  bölge içinde seri üretime imkan sağlamasıyla Türkiye'deki diğer teknoparklardan  ayrıldığına dikkati çeken Çağlar, teknoparkta, geliştirilen ürünlerin  ticarileştirilmesi için her türlü yapılaşma ve destek mekanizmalarının aktif hale  getirildiğini kaydetti.
 
AMACIMIZ BÜYÜMEK
 
OSTİM Teknopark'ta, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerin toplam  bütçesinin yaklaşık 179,7 milyon lira olduğunu bildiren Çağlar, "Teknopark  firmalarımız, 175 Ar-Ge ve 9 tasarım personeliyle var güçleriyle çalıştılar ve  bugüne şu ana kadar 6 ülkeye, yaklaşık 500 bin dolarlık ihracat yaptılar. OSTİM  Teknopark olarak gelecek yıl 1 milyon dolarlık ve Cumhuriyet'in 100'üncü yılı  olan 2023'e kadar ise 10 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz." diye  konuştu.
 
Firmaların ihracat başarısının yanında, geliştirilen projelerle ulusal  ve uluslararası yarışmalarda birincilikler dahil çeşitli dereceler aldıklarına  değinen Çağlar, OSTİM Teknopark olarak gelecek yıl da ihracatla büyüme ve  gelişmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

ETİKETLER

ostim teknopark ihracat