1 yıl sonra yendiden! Onlarca gözaltı var

AA |  16 Kasım 2019 Cumartesi - 19:20 | Son Güncelleme : 16 11 2019 - 19:20

Fransa'da sarı yelekliler, gösterilerin birinci yılında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.


Sarı yelekliler, eylemlerin yıl dönümünde, başta başkent Paris olmak  üzere ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenledi.
 
Paris'teki Champerret Mahallesi'nde toplanan göstericiler, yol kapama  eylemi yaptı. Polis, biber gazı kullanarak protestocuları bölgeden uzaklaştırdı. 
 
Başkentteki İtalya Meydanı'nda bir araya gelen bir grup gösterici ile  polis arasında gerginlik yaşandı. Eylemciler, çöp bidonu, çok sayıda motosiklet  ve aracı ateşe verdi, bir bankanın camını kırdı, itfaiye ekiplerinin  çalışmalarını engelledi. Polis de protestoculara biber gazıyla müdahale etti.
 
Ateşe verilen araçların arasında Paris Belediyesinin aracı da  bulunuyor.
 
Paris Valiliği, olaylar nedeniyle İtalya Meydanı'ndan Bastille  Meydanı'na kadar yapılması planan yürüyüşü iptal etti.
 
Ayrıca, kentte gösterinin yasak olduğu yerlerde bulunan 71 kişiye para  cezası verildiği bildirildi.
 
Meydanı terk edin çağrısı
 
Paris Emniyet Müdürlüğü, kentteki gösteride 105 kişinin gözaltına  alındığını duyurdu.
 
Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement de İtalya Meydanı'nda durumun  kontrol altına alındığını, gösterilerde polise ve itfaiye ekiplerine sistematik  bir saldırı olduğunu söyledi.
 
Lallement, olay çıkaranların gözaltına alınacağının altını çizerek,  eylemcilerden meydanları terk etmesini istedi.
 
Şiddet olaylarına "çok sert" yanıt vereceklerini ve gözaltıların  süreceğini kaydeden Lallement, Paris'te şiddet olaylarının sadece İtalya  Meydanı'nda yaşandığını dile getirdi.
 
Lallement, kentte yarın da gösterilerin düzenleneceğini ve olay  çıkması halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini kaydetti.
 
Gözaltına alınanlar arasında sarı yeleklilerin liderlerinden Thierry  Paul Valette de bulunuyor.
 
Diğer gösteriler
 
Lyon'da gösteri yasağına rağmen şehir merkezine giren eylemciler ile  polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, göstericileri biber gazı kullanarak  uzaklaştırdı.
 
Polis, başkentin en önemli simgelerinden Champs-Elysees Caddesi ve  nisanda çıkan yangında büyük hasar gören Notre-Dame Katedrali çevresinde gösteri  yapılmasını yasakladı.
 
Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan,  daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin  eylemleri, 17 Kasım 2018'de başlamıştı.