1 TL için 11.800 TL daha yüksek fatura

Mete Tansu/EKONOMİ |  26 Kasım 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 26 11 2016 - 2:30

Otomotivciler araçlarını düşük vergi dilimine sokmak için sihirli formül arıyor. Çıplak fiyatta 1 TL’lik fark satış etiketini uçuruyor. Şirketler kârı azaltıp vergisiz fiyatı düşürmeye çalışıyor


Otomobilde yeni vergi düzenlemesi, bu yıl rekora koşan sektörde moralleri bozarken, harıl harıl yeni fiyatlar üzerinde çalışılmaya başlandı. Markalar dün gün boyu güncelleme yapmak için internet sitelerindeki araç fiyatlarını rafa kaldırdı. Vergi sistemine silindir motor hacminin yanı sıra fiyat kriterinin getirilmesi, otomobillerin fabrika çıkış fiyatlarının önemini artırdı.
 
Şirket yöneticileri adeta ‘sihirli’ bir formül bulmak için çalıştı. Çünkü matrah fiyatta 1 TL’lik artışla, otomobilin satış etiketi 8 bin 260 TL zamlanacak. Nasıl mı? Çıplak fiyatı 70 bin TL olan 1.6 litre motora sahip ‘X’ bir araç yüzde 50’lik ÖTV oranıyla 123 bin 900 TL’ye satılacak.
 
Ancak çıplak fiyat 70 bin  1 TL’ye çıkınca ÖTV oranı yüzde 60’a yükselecek ve fiyat da otomatikman  132 bin 160 TL olacak. Çıplak fiyatta  1 TL’lik fark yüzünden tüketici 8 bin 260 TL fazladan ödeyecek. Bu yüzden yeni dönemde 1.6 lt bir otonun yüzde 50’lik vergiye tabi olması için eski ÖTV oranıyla 119 bin 770 TL’lik satış etiketini aşmaması gerekiyor.
 
Kritik denge 1600-2000 cc arasındaki modeller için de geçerli.  1 TL yüzünden fiyatta 11 bin 800 TL’lik bir artış söz konusu. Durum böyle olunca yeni vergi sisteminden etkilenen markalar kendi kârlarından feragat ederek, çıplak fiyatı aşağıya çekmek için uğraşıyor.
 
Kafalarda soru işaretleri
 
Otomotiv markalarının yöneticileri çıplak fiyatla ilgili soru işaretleri olabileceğinin altını çizerek, şu noktaların altını çiziyor: “Bir aracı bayiye 71 bin TL’ye verdik. 15 gün sonra indirim yapma ihtiyacını duyduk ve 69 bin TL’lik fiyat belirledik.
 
O zaman bayi bize 2 bin TL’lik iade faturası kesecek. Peki bu durumda ÖTV oranı yüzde 50 mi yüzde 60 mı olacak? Bayiler çıplak fiyat üzerinden maksimum yüzde 10’a kadar iade faturası kesebiliyor. Şimdi tüm markalar kârlarından feragat edip, 70 bin TL’lik dilimin altına çekmeye çalışıyor. Aynı şekilde bayi kârları da aşağıya doğru çekilecek.”
 
 
Lüksten orta sınıfa geçiş olacak
 
Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, düzenlemenin sektörde yeni bir dönemi başlatacağını belirterek, “Yeni ÖTV oranları ortalama yüzde 3.5 oranında fiyat artışına yol açtı. Yerli modellerin korunmaya çalışıldığı bir düzenleme olarak da görülebilir” dedi. Yeni ÖTV oranları ve kurlardaki artış ile birlikte lüksten orta segmente doğru bir yönelme yaşanmasını beklediğinini söyleyen Bozkurt, şöyle devam etti: Aralık’ta toplam pazarda küçük bir düşüş de olabilir. Kur artışının fiyatlara aynı oranda yansıtılmaması yıl sonuna kadar araç satın alacaklara bir miktar avantaj sağlayacak. Ancak
 
1 Ocak’tan itibaren bugün yaşadığımız kur seviyesinin fiyatlara yansıması kaçınılmaz gözüküyor. Kurlar bu seyrinde devam ederse yeni yılda yüzde 8-10’a varan oranlarda bir fiyat farkı olacak. 

ETİKETLER